Reklama

USA, Wielka Brytania i Francja zaatakowały Syrię. Rosja: atak nie pozostanie bez odpowiedzi

fot. SANA/HANDOUT/PAP/EPA
fot. SANA/HANDOUT/PAP/EPA

W sobotę nad ranem połączone siły USA, Wielkiej Brytanii oraz Francji przeprowadziły atak rakietowy na Syrię.

Do ataku doszło około godziny czwartej nad ranem, a celem ataku były miejsca związane z produkcją i przechowywaniem broni chemicznej -Zleciłem precyzyjne bombardowania celów w Syrii. Przeprowadziliśmy wspólną operację z Wielką Brytanią i Francją, za co im dziękujemy -powiedział prezydent USA Donald Trump i wyjaśnił, że atak jest efektem przeprowadzonego przez al-Asada ataku na ludność cywilną. W podobnym tonie o przeprowadzonym ataku wypowiedziała się brytyjska premier Theresa May oraz prezydent Francji Emmanuel Macron.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Siły sojusznicze zapewniają, że o planowanym ataku zawiadomiono wcześniej Rosję. Szefowa francuskiego MON poinformowała, że atak w żadnym wypadku nie jest wymierzony w sprzymierzeńców Syrii, a jedynie w reżim Al-Asada -Nie szukamy konfrontacji i odrzucamy jakąkolwiek logikę eskalacji. To jest powód, dla którego my z naszymi sojusznikami upewniliśmy się, że Rosjanie zostali wcześniej ostrzeżeni - powiedziała Florence Parly.

Poparcie dla przeprowadzonego ataku przekazał w specjalnym oświadczeniu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który stwierdził, że używanie broni chemicznej jest naruszeniem międzynarodowych konwencji i musi się spotkać, ze skuteczną reakcją społeczności międzynarodowej.

Oczywiście zaprotestowali przedstawiciele Rosji. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharova napisała na Facebooku -Trzeba być rzeczywiście wyjątkowym, żeby w chwili, kiedy Syria otrzymała szansę na pokojową przyszłość, zaatakować jej stolicę. Oświadczenie wydała też rosyjska ambasada w Waszyngtonie. Ambasador Anatolij Antonow stwierdził, że Rosja nie została poinformowana o ataku oraz, że jest on spełnieniem najgorszych obaw i nie pozostanie bez odpowiedzi. Rosyjska agencja TASS twierdzi też, że atak został udaremniony przez rosyjskie systemy antyrakietowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro