Reklama
Reklama

NIK skontrowała szpitalne apteki. Jak wypadły poznańskie placówki?

fot. sasha dunaevski/freeimages.com
fot. sasha dunaevski/freeimages.com

- Gospodarowanie lekami w szpitalach oraz funkcjonowanie w nich aptek i działów farmacji nie zapewnia pacjentom bezpiecznego procesu leczenia - taki wniosek płynie z raportu Najwyżej Izby Kontroli.

Szpitale zobowiązane są do prowadzenia aptek lub działów farmacji szpitalnej. NIK skontrolowała w sumie 24 placówki (13 prowadzonych przez samorządy i 11 lecznic klinicznych) zlokalizowane na terenie 6 województw.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Do najczęstszych przewinień należało używanie leków wycofanych z obrotów lub przeterminowanych, niezapewnienie odpowiednich warunków funkcjonowania apteki szpitalnej czy niewypełnianie obowiązku poinformowania służb o nieprawidłowym działaniu leku.

Jak na tym tle wypadła stolica Wielkopolski? Wnioski są pozytywne. Zastrzeżenia dotyczyły głównie dokumentacji czy procedur. W Poznaniu nie stwierdzono np. przechowywania leków w zawilgotniałych pomieszczeniach, co zdarza się w innych lokalizacjach. Kontrolerzy NIK w 3 na 24 przypadkach złożyli zawiadomienie o zagrożeniu życia i zdrowia pacjentów.

W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu im. Karola Marcinkowskiego kontrolerzy nie stwierdzili poważnych uchybień. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. dokumentacji leków przeznaczonych do utylizacji, uregulowania zadań apteki w regulaminie szpitala czy incydentalnego przygotowywania leków przez techników (podczas pracy apteki zawsze powinien być w niej magister farmacji). Kierownik apteki tłumaczyła to jednak brakami kadrowymi i koniecznością zapewnienia leków dla pacjentów onkologicznych. Ponadto medykamenty były przygotowywane pod telefonicznym nadzorem farmaceutów, zgodnie z przyjętymi procedurami.

Kontroli poddano także Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu im. Karola Marcinkowskiego. Tam lista zarzutów była jeszcze krótsza, a poszczególne aspekty pracy apteki oceniono pozytywnie. Jedyne uwagi w wystąpieniu pokontrolnym dotyczą dokumentacji związanej z przekazywaniem leków do utylizacji i nadzorem nad ewidencjonowaniem rozchodu leków.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro