“Zdrowy maluch": w Poznaniu rusza innowacyjny, bezpłatny program profilaktyczny
Organizowany wspólnie przez Miasto Poznań i Centrum Zdrowia ASGO jest pierwszym w Polsce bezpłatnym programem diagnostyki funkcjonalnej noworodków i niemowląt.
We wdrażanym właśnie projekcie najważniejsza jest diagnostyka funkcjonalna, umożliwiająca wczesną interwencję, czyli kompleksową i skoordynowaną pomoc dzieciom od najwcześniejszych dni życia. Składa się na nią ogół działań medycznych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych, które się wzajemnie uzupełniają. Co ważne - diagnostyka ta będzie bezpłatna, a skorzystać może z niej nawet 5 tysięcy dzieci rocznie.
- Może się zdarzyć tak, że rodzic coś przeoczy lub diagnoza w ramach NFZ zajmie za dużo czasu. Już niewielka symulacja rozwojowa i instruktaż dla opiekunów mogą przynieść duże rezultaty i zniwelować objawy na samym początku - mówi dr n. med. Jolanta Uchman, pediatra.
W ramach programu "Zdrowy maluch" wykwalifikowany zespół medyków oceni, czy dziecko w danym miesiącu swojego życia rozwija się prawidłowo i czy osiąga odpowiednie umiejętności, a także zyska możliwość wczesnego wykrycia możliwych problemów neurorozwojowych, psychoruchowych czy sensomotorycznych dziecka. Programem będą objęte zarówno noworodki urodzone o czasie, jak i wcześniaki oraz niemowlęta do trzeciego miesiąca życia. Ich diagnostyka będzie opierać się m.in. na metodzie Prechtla. Pozostałe niemowlęta oraz starsze dzieci objęte zostaną diagnostyką zgodnie z założeniami metody NDT-Bobath Baby.
Choć z programu będą mogły skorzystać wszystkie dzieci, szczególnie zaleca się go noworodkom, urodzonym przedwcześnie. Powodem, by udać się do centrum diagnostyki może być także niespokojny sen dziecka, widoczna asymetria ciała, układanie się na jedną stronę czy niechęć do leżenia na brzuchu.