Reklama
Reklama

Radni pozwolili na picie alkoholu nad Wartą. Radny Prawa do Miasta chce też zniesienia zakazu w innych miejscach

Na wtorkowej sesji Rady Miasta przyjęto uchwałę, która zezwala na spożywanie alkoholu nad Wartą. Pojawił się też pomysł utworzenia podobnych miejsc w innych rejonach miasta.

Nowe przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia i weszły w życie 9 marca. Od tego dnia zabronione jest spożywanie alkoholu we wszystkich miejscach publicznych. Poprzednie przepisy zabraniały spożywania alkoholu w konkretnych miejscach takich jak parki, skwery, ulice i wielokrotnie budziły wątpliwości interpretacyjne. W Poznaniu przez wiele lat policjanci karali za spożywanie alkoholu nad Wartą, a dopiero w 2015 roku przyznano, że nadwarciańskie tereny nie są objęte zakazem. Teraz problemu z interpretacją nie będzie, bo ustawodawca uznał, że zakaz dotyczy wszystkich miejsc publicznych.

Jednocześnie ustawodawca pozostawił samorządom furtkę, która umożliwia wskazanie terenów, na których spożywanie alkoholu jest dozwolone. Z możliwości skorzystała poznańska Rada Miasta. Nie oznacza to jednak, że alkohol można pić na całym poznańskim odcinku Warty. Dopuszczone zostało spożycie na zachodnim brzegu od KontenerART do mostu św. Rocha i od mostu Królowej Jadwigi do łazienek na Wildzie oraz na wschodnim brzegu od Politechniki Poznańskiej do Plaży Rataje.

Okazuje się jednak, że pojawił się pomysł utworzenia podobnych stref w innych lokalizacjach na terenie miasta. Pomysł przedstawił radny Prawa do Miasta Tomasz Wierzbicki, który zaproponował następujące lokalizacje:

- Cytadela - polana pod Dzwonem Pokoju

- Nabrzeże na Szelągu

- Polana Harcerzy nad Maltą

- Polana nad północnym brzegiem Malty

- Południowa część Ostrowa Tumskiego

- polana na południowym brzegu Rusałki

- tereny przy jeziorze Strzeszynek

- polana w Lasku Marcelińskim

- Dębina

Propozycje lokalizacji zostaną przesłane do Rad Osiedli, a radni mają wrócić do temat w ciągu dwóch miesięcy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro