Reklama
Reklama

Wróci ulica 23 Lutego? Sąd uchylił decyzję wojewody

fot. UMP
fot. UMP

Ciąg dalszy sporu o nazwę ulicy 23 Lutego. Kilka tygodni temu nadano jej imię porucznik Janiny Lewandowskiej, teraz decyzję tę unieważnił sąd.

Położona w centrum ulica padła "ofiarą" tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zarządzeniem wojewody zmieniono jej nazwę, co nie spodobało się m.in. większości miejskich radnych, radzie osiedla Stare Miasto czy kombatantom.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Według wojewody i zwolenników zmiany nazwy 23 Lutego nie jest datą wyzwolenia Poznania, ale przejścia z niemieckiej pod sowiecką okupację. Z kolei druga strona sporu podkreśla, że ma to być upamiętnienie ofiar krwawych walk o miasto, a sowieci weszli do Poznania już pod koniec stycznia 1945 roku.

Miasto zgodnie z decyzją wojewody zmieniło tablice informujące o nazwie ulicy, równocześnie kierując sprawę do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że nazwa 23 Lutego nie propaguje komunizmu, nie podlega zatem wprowadzonej ustawie. To oznacza powrót do stanu sprzed zmian.

Wyrok nie jest prawomocny, wojewoda może jeszcze wnieść skargę kasacyjną.

  • Aktualizacja
    czwartek, 22.03.2018 r., godz. 15.39
    Aktualizacja
    czwartek, 22.03.2018 r., godz. 15.39
    W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu wojewoda podkreślił, że jest pewny podjętej przez siebie decyzji. Decyzja o ewentualnej skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego zostanie podjęta po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro