Reklama
Reklama

Przyszli oficerowie szkolą się na poligonie w Biedrusku

fot. st. chor. Marcin Szubert / CSWL Poznań
fot. st. chor. Marcin Szubert / CSWL Poznań

Od początku marca na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Biedrusku odbywa się szkolenie dla słuchaczy studium oficerskiego.

W szkoleniach biorą udział podoficerowie Wojska Polskiego w stopniu od kaprala do starszego chorążego sztabowego, reprezentujący wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych: Wojska Lądowe, Marynarkę Wojenną, Siły Powietrzne oraz Wojska Specjalne. Seminarium jest kolejnym etapem ubiegania się przez nich o przyjęcie do korpusu oficerskiego.

Cały kurs obejmujący ponad 6 miesięcy szkolenia, składa się z części ogólnej, specjalistycznej i praktycznej oraz praktyk dowódczych w jednostkach wojskowych. Niektóre z zajęć są sprofilowane pod różne kierunki - wśród aktualnie szkolonych są przedstawiciele kierunków zmechanizowanego, pancernego i rozpoznawczego. Seminarium na poligonie jest okazją do praktycznego wykorzystania informacji zaczerpniętych podczas teoretycznej części szkolenia. Przyszli oficerowie uczą się tam dowodzić, planować działania, przechodzą treningi strzeleckie, doskonalą wiedzę na temat budowy i eksploatacji sprzętu bojowego.

Na szczególną rolę części praktycznej szkoleń w procesie kształtowania nowej kadry oficerskiej zwraca uwagę jeden z uczestników studium oficerskiego, st. chor. Grzegorz Roliński: "Prawdziwego dowódcę, przyszłego oficera pola walki można "ukształtować" jedynie w warunkach zbliżonych do bojowych czyli w pierwszej kolejności na poligonie. Tu można zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności, ale poligon to również czas i miejsce na popełnianie i korygowanie błędów. Lubię się sprawdzać dlatego część praktyczna jest tak ważna w naszym szkoleniu".

Szkolenia na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Biedrusku trwają od 3 do 23 marca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro