Polacy zalegają z regulowaniem rachunków za telefon. Rekordzista ma do zapłacenia 206 tysięcy
Operatorzy sieci komórkowych to jeden z największych klientów Krajowego Rejestru Dłużników. Polacy zalegają telekomom ponad 700 mln złotych, a rekordzista ma do zapłacenia 206 tysięcy.
Z najnowszych danych KRD wynika, że na liście dłużników znajduje się 275 tysięcy osób, które mają 414 tysięcy przeterminowanych zobowiązań. Opiewają one na kwotę ponad 713 mln złotych. Okazuje się jednak, że choć liczby robią duże wrażenie, to sytuacja poprawiła się. W 2015 roku dłużników było blisko pół miliona, a dług wynosił prawie 854 milionów. Wzrosła natomiast średnia wielkość długu i dziś wynosi 2,6 tysiąca na osobę, a trzy lata temu był on o 1/4 mniejszy.
Według informacji KRD najczęstszą przyczyną długów jest chęć zdobycia nowego telefonu w atrakcyjnej cenie i nieregulowanie wynikających z podpisanej umowy opłat - Dostępność jest coraz większa. Nie trzeba już jechać do dużego miasta, aby zawrzeć umowę, bo nawet w małych miasteczkach operatorzy mają punkty sprzedaży. Klienci czasem podejmują pochopne decyzje zakupowe i nie są w stanie wywiązać się z zobowiązań- mówi w rozmowie z Dziennikiem. Gazetą Prawną Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Statystyki wskazują, że największe problemy z regulowaniem opłat mają mieszkańcy miasteczek do 5 tysięcy mieszkańców i wsi oraz młodzi ludzie pomiędzy 25. a 35. rokiem życia.
Rekordowy dług należy do 46-letniego mieszkańca powiatu tarnobrzeskiego. Zalega on dwóm operatorom 206 tysięcy złotych. Na kolejnych miejscach są mieszkaniec Podlasia z długiem 112 tysięcy złotych i Wielkopolanin zalegający na kwotę 104 tysięcy złotych.