Reklama
Reklama

Sukces poznańskich uczonych! Naukowcom udało się określić skład tajemniczego jadu

fot. UAM
fot. UAM

Eksperci z UAM-u jako pierwsi skutecznie zbadali jad rzęsorka rzeczka. Ich odkrycie może mieć szereg zastosowań, także w medycynie.

Rzęsorek rzeczek to jeden z nielicznych gatunków ssaków, które są jadowite. Jak dotąd rola jaką pełni jego jad stanowiła dla biologów nie lada zagadkę. Badacze z Zakładu Zoologii Systematycznej Instytut Biologii Środowiska oraz Zakładu Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt Instytut Biologii Eksperymentalnej Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu postanowili przyjrzeć się temu problemowi bliżej. I osiągnęli niemały sukces - jako pierwsi określili skład jadu rzęsorka, a także jego zastosowanie. Wyniki ich badania opublikował magazyn Frontiers in Zoology.

Aby ustalić możliwe korzyści, wynikające z jadowitości rzęsorka rzeczka, wykonano szereg eksperymentów, polegających na obserwacji polowań tego ssaka na ofiary różnej wielkości. Jak się okazało, jad znacznie pomaga rzęsorkowi w sprawnym pokonywaniu swoich ofiar. - Odnotowaliśmy istotny spadek w szybkości przewodzenia impulsów nerwowych po zaaplikowaniu jadu rzęsorka na nerw kulszowy żaby. Podobnie, zaaplikowanie jadu na mięsień łydkowy żaby spowodowało znaczący spadek siły skurczu tego mięśnia. Wyniki te potwierdzają, że jad rzęsorka ma silne właściwości paraliżujące - tłumaczy mgr Krzysztof Kowalski, jeden z autorów badania.

W badanym jadzie stwierdzono obecność m.in. hialuronidazy, lizozymu c i fosfolipazy A2 (ostatni występuje u jadowitych węży i odpowiada za silne toksyczne właściwości). - Wyniki tych badań mogą również być punktem wyjścia do opracowania nowych leków i zastosowania jadu rzęsorka w medycynie - dodaje Kowalski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
30.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro