Kolejny etap modernizacji torów na trasie Poznań - Piła: będą utrudnienia
W niedzielę, 11 marca, przebudowa trasy kolejowej na linii Poznań - Piła rusza na kolejnym odcinku. Pasażerowie tej relacji będą w związku z tym zmuszeni do przesiadki w autobus.
Prace nad modernizacją linii kolejowej pomiędzy Poznaniem a Piłą wchodzą w kolejny etap. W związku z ich zintensyfikowaniem w najbliższych miesiącach dojdzie do kilku zmian w komunikacji i utrudnień dla podróżnych, które jednak zaowocują w przyszłości skróceniem czasu jazdy pomiędzy miastami aż o 40 minut.
Tym razem prace będą prowadzone na jednotorowym odcinku Wargowo - Oborniki. Zaplanowano przebudowę przystanku Oborniki Miasto, rozpoczęcie budowy peronu na przystanku Bogdanowo, remont wiaduktu i mostu kolejowego na Warcie oraz prace telekomunikacyjne. W związku z tym podróżujący na tej trasie mogą spodziewać się utrudnień. Żeby pokonać drogę z Wargowa do Obornik trzeba będzie się przesiąść na autobus zastępczy, zaś pociągi Intercity pojadą trasą zmienioną. Szczegółową informację można znaleźć na stronie portalpasazera.pl. Ten etap prac planowo zakończyć się ma 4 maja. Po nim nastąpią kolejne prace modernizacyjne, które będą trwać także w 2019 roku.
Przebudowa trakcji na odcinku poznańsko - pilskim ma przynieść 134 km zmodernizowanych torów, nowe przystanki i perony, a także przebudowane przejścia nad torami, przejazdy kolejowe, mosty i wiadukty. Prace modernizacyjne mają na celu skrócenie czasu przejazdu pomiędzy Poznaniem a Piłą do ok. 80 minut (dzisiaj taka droga trwa nawet do dwóch godzin) oraz poprawić przepustowość linii i bezpieczeństwo na niej.
Dotychczasowe działania w tym obszarze przebiegają terminowo. Od września do grudnia wymieniono 25 km torów pomiędzy Poznaniem a Obornikami i zbudowano trzy nowe perony na przystankach: Poznań Strzeszyn, Golęczewo i Chludowo. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 500 mln zł.