Reklama
Reklama

Wybory: w Poznaniu ubywa mieszkańców, będzie mniej miejskich radnych

Ze względu na to, że w ostatnich latach zmniejszyła się liczba poznaniaków, w najbliższych wyborach mieszkańcy naszego miasta wybiorą tylko 34 radnych, a nie 37 jak dotychczas.

Jak wyjaśniają urzędnicy, przy dzieleniu miasta na okręgi wyborcze pod uwagę bierze się liczbę zameldowanych mieszkańców, którzy znajdują się w rejestrze wyborców. - Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że gminy do 200 tysięcy mieszkańców mają 25 radnych i trzech kolejnych na każde następne 100 tysięcy mieszkańców - wyjaśnia Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Dziś Poznań jest podzielony na siedem okręgów wyborczych. Taki podział wprowadzono w 2012 roku, gdy nasze miasto miało jeszcze ponad 500 tysięcy mieszkańców. Poznaniacy wybierali 37 radnych. Dziś mieszkańców jest około 485 tysięcy, a tym samym w Radzie Miasta zasiądzie o trzech radnych mniej - 34. Zmniejszona musi zostać liczba okręgów wyborczych z siedmiu do sześciu. Wymuszają to przepisy.

Jest już projekt zmian, który zakłada utworzenie w mieście dwóch okręgów 5-mandatowych oraz czterech 6-mandatowych. - Zmiany czekają mieszkańców 11 dzielnic: Wildy, Starego Miasta, Świerczewa, Zielonego Dębca, Jeżyc, Ogrodów, Starego Grunwaldu, Św. Łazarza, Moraska-Radojewa, Umultowa i Naramowic. Objęły one rejony, w których odnotowano największe migracje mieszkańców - dodaje.

Propozycja nowych okręgów (za UMP):

okręg I (nowy): Jeżyce, św. Łazarz, Wilda

okręg II: Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, Sołacz, Stare Winogrady, Winiary, Wola

okręg III: Główna, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Stare Miasto

okręg IV: Rataje, Żegrze, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Głuszyna, Świerczewo, Zielony Dębiec

okręg V: Ławica, Kwiatowe, Junikowo, Grunwald Północ, Grunwald Południe, Górczyn, Fabianowo-Kotowo, Stary Grunwald, Ogrody

okręg VI: Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Strzeszyn, Podolany, Piątkowo, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Morasko-Radojewo, Umultowo, i Naramowice.

Teraz nad projektem uchwały w tej sprawie będą dyskutować radni. Dyskusję zaplanowano na 6 marca. Radni mają czas do 1 kwietnia na podjęcie decyzji. - Jeżeli radni nie podejmą uchwały w terminie, decyzję w sprawie nowych okręgów podejmie komisarz wyborczy - zaznacza Surma.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
77.84 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro