30 nowych radiowozów w Poznaniu: w tym BMW o mocy 252 koni
W środę do poznańskich policjantów trafiły kluczyki do 30 nowych radiowozów.
- To dobra informacja przede wszystkim dla mieszkańców - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Samochody są tym elementem, które pozwalają policji poruszać się szybko, od zdarzenia do zdarzenia. Miasto, a także Rady Osiedli, od lat wspierają finansowo zakupy nowych radiowozów oraz innego sprzętu dla policjantów. Choć policja jest państwowa to samorząd poczuwa się do tego, żeby wspierać funkcjonariuszy. To przecież służy mieszkańcom - dodaje.
W garnizonie poznańskim na stanie znajduje się około 300 pojazdów. To samochody, ale też motocykle. - Dzięki 30 nowym samochodom wymienimy około 10% pojazdów, tych najbardziej wyeksploatowanych - mówi Maciej Nestoruk, Komendant Miejski Policji w Poznaniu. - Marzyłbym, żeby wszystkie nasze auta były maksymalnie 3-letnie, choć to jest niemożliwe, bo środki finansowe są jakie są. Chcemy po prostu, by policja nadążała za światem, by policjanci mieli lepszy komfort pracy i żeby nikt nam nie uciekał - zaznacza.
Jakie auta trafią na ulice? - To są Ople Astry, Hyundaie i20, ale również samochody Kia przeznaczone do ruchu drogowego, Volkswageny Transportery i oczywiście BMW, o którym już od pewnego czasu w Poznaniu się mówi - wymienia Zbigniew Paszkiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
To właśnie BMW wzbudza najwięcej emocji. Już na początku stycznia pisaliśmy, że BMW 330i xDrive o mocy 252 koni mechanicznych, które rozpędzają się do 100 kilometrów na godzinę w mniej niż 6 sekund, trafią do naszego miasta. Maksymalnie mogą poruszać się z prędkością 250 kilometrów na godzinę. - Bardzo się cieszę z tego BMW, bo tych samochodów będziemy mieli kilka. Są wyposażone w wideorejestratory i będą służyć do eliminowania piratów drogowych - podkreśla Maciej Nestoruk. Takie same BMW trafiają do innych miast w Polsce. Łącznie jest ich 140. Dziś w Poznaniu jest jedno, ale kolejne czekają na rejestrację.
- W zakupach pojazdów uczestniczyły miasto, powiat, Rady Osiedli i gminy. 50% wykłada państwo, a pozostałe 50% samorząd. Auta trafią więc nie tylko do miejskich komisariatów, ale też do komisariatów na terenie powiatu poznańskiego. Część z nich będzie pełnić służbę w drogówce - kończy Paszkiewicz.
Najpopularniejsze komentarze