Reklama

Prawie połowa zgłoszeń na 112 jest fałszywa

fot. MSWiA
fot. MSWiA

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji MSWiA przygotowało garść statystyk na temat polskich centrów 112.

Na terenie Polski istnieje w tej chwili siedemnaście Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Dwa centra istnieją w województwie mazowieckim, a pozostałe województwa mają po jedynym centrum. We wszystkich centrach pracują 1183 osoby, które w 2017 roku odebrały niemal 19 mln zgłoszeń -Najwięcej połączeń alarmowych zarejestrowano w centrach w Katowicach (2,2 mln zgłoszeń), Poznaniu i Radomiu (po ponad 1,8 mln zgłoszeń). Średni czas oczekiwania na odebranie połączenia w centrum powiadamiania ratunkowego nie przekracza 10 sekund. Najwięcej połączeń alarmowych rejestrowanych jest między godziną 13 a 19. Liczba połączeń w ciągu doby zaczyna znacząco wzrastać od godziny 7, a spadek liczby połączeń następuje dopiero po godzinie 20 - informuje biuro prasowe MSWiA.

Niestety ogromna ilość zgłoszeń to zgłoszenia fałszywe -Niestety prawie 8,5 mln zgłoszeń - prawie 45 proc. wszystkich - stanowiły zgłoszenia fałszywe. Odsetek zgłoszeń fałszywych w ubiegłym roku zmniejszył się o ponad 2 proc. Jednak w dalszym ciągu jest to ogromna liczba zgłoszeń, dlatego MSWiA i służby stale apelują o nieblokowanie numeru 112 - linii, która służy ratowaniu życia i zdrowia.

MSWiA przygotowało też film o pracy centrów. Można go obejrzeć poniżej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro