Reklama

Ostrów Tumski: miały być winnice, ale nie powstały. Autorzy projektu skarżą się na prezydenta Poznania

Tak miała wyglądać winnica | fot. Winnice Poznania
Tak miała wyglądać winnica | fot. Winnice Poznania

Choć projekt zakładający utworzenie społecznej winnicy na zboczach Ostrowa Tumskiego wygrał głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016, do dziś nie został zrealizowany.

Autorzy koncepcji stracili cierpliwość i złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego "za brak realizacji projektu Winnice Poznania za pośrednictwem Prezydent Miasta Poznania i Rada Miasta Poznania". Dokumenty złożono w piątek, o czym poinformował na Facebooku szef fundacji Winnice Poznania.

Przypomnijmy, że kilka lat temu grupa osób postanowiła utworzyć w Poznaniu winnicę społeczną. Miało to być miejsce stworzone przez mieszkańców dla mieszkańców, w którym owoce byłyby ogólnodostępne. Winnica miała powstać na zboczach wałów przeciwpowodziowych na Ostrowie Tumskim.

Autorzy koncepcji starali się o finansowanie dla tej inicjatywy w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015, projekt został zaakceptowany przez miasto pod względem formalnym, ale ostatecznie nie wygrał i nie dostał pieniędzy. Starania powtórzono w Budżecie Obywatelskim 2016, tym razem skutecznie. Choć projekt otrzymał wiele głosów i wygrał, do dziś go nie zrealizowano. W międzyczasie przeprowadzono nawet testowe nasadzenia winorośli, które zdaniem autorów pomysłu, zakończyły się sukcesem.

Dziś fundacja chce, by projekt zrealizowano. Gazeta Wyborcza przypomina, że miasto odmówiło jego realizacji ze względu na szereg problemów - m.in. z glebą, gospodarką wodną (wysoki poziom wód gruntowych), ewentualnymi przymrozkami szkodliwymi dla roślin. Tłumaczono też, że pielęgnacja winorośli jest kosztowna.

Miasto ma miesiąc na ustosunkowanie się do sprawy, która trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W rozmowie z GW urzędnicy wyjaśniają, że w tej kwestii nic się nie zmienia. Projekt został bowiem negatywnie opiniowany m.in. przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, Wydział Środowiska UM czy radę osiedla. Zaproponowano też autorom projektu inną lokalizację, ale nie skorzystali z takiej propozycji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro