Reklama
Reklama

Studenci mają pomagać policjantom. "Projekt Tłumacz" budzi kontrowersje

Studenci w ramach wolontariatu będą pomagać policjantom w kontaktach z obcokrajowcami - to nowy projekt "Tłumacz" -Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jeszcze nie wystartował, a już budzi kontrowersje.

W stolicy Wielkopolski pojawia się coraz więcej cudzoziemców. Co za tym idzie - rośnie również liczba przestępstw i wykroczeń, których ofiarami padają osoby nieznające języka polskiego, stąd pomysł na wspólny projekt policji i UAM. Każda bariera komunikacji jest jakimś stresem, tym bardziej w sytuacjach kiedy dochodzi do przestępstwa lub wykroczenia - mówi mł. asp. Piotr Garstka z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Krytyka projektu pojawiła się po zamieszczeniu ogłoszenia przez Instytut Językoznawstwa. W notatce możemy przeczytać, że studenci będą pełnili nawet 48 godzinne dyżury. Jest to notatka spisana niefortunnie i bardzo skrótowo - mówi prof. Beata Mikołajczyk, prorektor ds. kształcenia UAM. Władze uczelni zapewniają, że dyżur ma zabezpieczać kilku studentów, którzy będą pracowali nie dłużej niż sześć godzin i nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Nie będą też wchodzić w kompetencje tłumaczy przysięgłych, a jedynie opowiadać poszkodowanemu dlaczego mundurowi wykonują określone czynności. Nasz student uspokoi ją, powie, że jest już pod opieka policji, powie na podstawie informacji policjanta, jakie następne losy ją czekają - tłumaczy prof. Mikołajczyk. Absolutnie nie wchodzimy w kompetencje tłumaczy przysięgłych. Chcemy jedynie zagwarantować to pierwsze skomunikowanie i pozwolić obcokrajowcowi, by zorientował się w sytuacji - dodaje

Do udziału w projekcie zgłosiło się ponad dwadzieścia osób.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na drogach może być ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem
4℃
-3℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
12.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro