Reklama
Reklama

Spada religijność Polaków. Co z Wielkopolanami?

fot. ISKK

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował najnowsze dane na temat pobożności Polaków. Są najgorsze od 1980 roku.

W wynikach przedstawiono dane dotyczące liczby Polaków uczestniczących w mszach świętych (dominicantes) oraz liczby Polaków przyjmujących Komunię świętą (communicantes). Dane pochodzą z 2016 roku i dla Kościoła są fatalne. Okazuje się, że tak źle nie było od 1980 roku, a więc od roku, w którym rozpoczęto prowadzenie badań.

Z danych ISKK wynika, że w 2016 roku w niedzielnych mszach świętych na terenie kraju uczestniczyło 36,7% katolików. Najwięcej osób w diecezjach tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej (ponad 50%). Nieźle jest też w diecezjach krakowskiej, bielsko-żywieckiej oraz pelplińskiej (między 46 a 50%). Diecezje poznańska i gnieźnieńska znajdują się mniej więcej w środku stawki z wynikiem 36-40%. W przypadku Wielkopolski najlepiej jest w diecezji kaliskiej (osiągnęła wynik 41-45%). Gdzie najmniej wiernych chodzi do kościoła? W diecezjach łódzkiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz szczecińsko-kamieńskiej (poniżej 25%).

Jeszcze gorzej jest w przypadku wskaźnika communicantes, a więc liczby Polaków przyjmujących Komunię świętą. Średnio do Komunii przystępuje 16% katolików. Najwięcej (ponad 20%) w diecezjach tarnowskiej, opolskiej i zamojsko-lubaczowskiej. Najmniej w diecezjach płockiej, łódzkiej, sosnowieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, szczecińsko-kamieńskiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej (mniej niż 12%). W diecezjach poznańskiej i kaliskiej to 19-20%, a w gnieźnieńskiej 17-18%.

Choć spada liczba osób uczęszczających do kościoła, rośnie liczba małżeństw zawieranych w kościele, a także liczba chrztów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
18℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro