Reklama

Noworoczna podwyżka opłat za deszczówkę

fot. ZDM
fot. ZDM

Wszystko przez uchwalone przez posłów nowe "Prawo Wodne".

Miasto podkreśla, że nie planowało wprowadzenia podwyżki, ale jest to konieczne przez zmiany wprowadzane przez posłów. - Opłata wodna, którą trzeba będzie odprowadzać do nowo powstałej państwowej instytucji jest prawie trzykrotnie wyższa od dotychczasowej opłaty środowiskowej odprowadzanej do urzędu marszałkowskiego - tłumaczy Katarzyna Bolimowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Opłatami za odbiór wód opadowych i roztopowych objęte są wszystkie odwadniane powierzchnie, z których wody są odprowadzane do kanalizacji deszczowej. Miasto musi więc podporządkować się nowym przepisom i wprowadzić zmiany w umowach zawartych z użytkownikami kanalizacji deszczowej. Do wszystkich użytkowników wysłane zostaną stosowne aneksy do umów, które użytkownicy muszą podpisać i odesłać do ZDM.

- Dotychczasowi usługobiorcy, którzy w świetle nowych przepisów zdecydują się na zmianę sposobu zagospodarowania wód opadowych i rezygnację z usługi odbioru wody opadowej poprzez kanalizację deszczową, proszeni są o zgłoszenie powyższego i podanie terminów planowanych zmian - podkreśla Zarząd Dróg Miejskich.

To mieszkańcy domów jednorodzinnych mają najbardziej odczuć podwyżkę. Koszty deszczówki mogą dla nich wzrosnąć średnio trzykrotnie. Podwyżkę odczują też m.in. mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych. Mają zapłacić nawet o 60% więcej niż dotychczas.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro