Reklama

Park Sołacki: odmulono staw, a przy okazji zdewastowano okolicę

Teren w trakcie porządkowania
Teren w trakcie porządkowania

Mieszkańcy są zbulwersowani.

Mieszkańcy Sołacza zaalarmowali media o skutkach prac, jakie odbywały się w ostatnich tygodniach na terenie Parku Sołackiego. Odmulano tu jeden ze stawów. - Doszło do zniszczenia zieleni oraz do uszkodzenia alejek i terenu przy wjeździe do parku - mówi Paweł Szwaczkowski z Rady Osiedla Sołacz.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Zdaniem osiedlowych radnych tereny przy stawie zostały rozjeżdżone ciężkim sprzętem. - Ja tego nie nazywam zniszczeniami, bo to jest technologia robót. Zakłada się, że tak się będzie działo. To jest tylko trawa. Wystarczy wygłaskać teren, zrekultywować i obsiać - zaznacza Krzysztof Dziechciar, wykonawca prac.

W trakcie spotkania osiedlowych radnych z wykonawcą udało się dojść do kompromisu. Wykonawca zobowiązał się do naprawienia szkód na alejkach i chodniku, a także odtworzenie zieleni. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta przypomina, że roboty były konieczne. - Ze stawu trzeba było wydobyć 1800 m3 namułów. To są ilości, których wywiezienie taczką trwałoby rok - mówi Krzysztof Paszczak z WOŚ. WOŚ podkreśla, że w kosztorysie robót wymieniono koszty związane z naprawą zieleni czy chodników. - Wykonawca zdawał sobie sprawę, że takie uszkodzenia wystąpią - mówi Danuta Mruk-Kuczyńska z wydziału.

Na przyszły rok planowane jest usuwanie namułów z kolejnego stawu w Parku Sołackim. Urzędnicy rozważają przeprowadzenie prac inną metodą, która nie wiązałaby się z tak dużymi zniszczeniami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro