Reklama
Reklama

Amatorsko, bez zezwoleń prowadził wykopaliska archeologiczne. Policjanci zabezpieczyli niemal 800 przedmiotów

fot. Policja
fot. Policja

Policjanci zatrzymali mieszkańca Wągrowca, który amatorsko zajmował się wyszukiwaniem w ziemi zabytkowych przedmiotów. Mężczyźnie postawiono zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu działających w ramach działania na rzecz ochrony zabytków "Pandora II" . 35-latek amatorsko bez żadnych zezwoleń prowadził wykopaliska archeologiczne. Mieszkaniec Wągrowca został zatrzymany zaraz po tym, jak dokonał sprzedaży monety z okresu kultury rzymskiej. Policjanci szybko ustalili, że została ona pozyskana w trakcie prowadzonych na własną rękę nielegalnych poszukiwań przy użyciu detektora metali.

W miejscu zamieszkania mężczyzny, ujawniono i zabezpieczono blisko 800 różnego rodzaju przedmiotów, pochodzących z nielegalnych wykopalisk. Zabezpieczone przedmioty w wielu przypadkach stanowią bardzo dużą wartość historyczną w odniesieniu do Dziedzictwa Kulturowego - informuje st. sierż. Dominik Zieliński z policji w Wągrowcu. Do najcenniejszych zaliczyć można: rzymskie denary z okresu kultury przeworskiej, datowane na I lub II w n.e., siekierka i bransoleta z epoki brązu, moneta z czasów piastowskich - prawdopodobnie denar koronacyjny Kazimierza Wielkiego, krzyżyk ołowiany, wstępnie oceniony przez archeologa jako zabytek mogący pochodzić z XII lub XIII wieku, fragment toporka z epoki kamienia, szelągi Jana Kazimierza tzw. "boratynki" w wersji koronnej, jak i litewskiej z drugiej połowy XVII w, kilka monet późnośredniowiecznych, w tym denarki srebrne Kazimierza Jagiellończyka - wylicza.

Mężczyzna usłyszał już zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Tego typu działania, mogą doprowadzić do zniszczenia stanowisk archeologicznych. Nawet jeżeli część utraconych zabytków udało się odzyskać, to niemożliwym staje się odtworzenie ich historii i kontekstu miejsca, w którym zostały odnalezione. Takie możliwości daje dokładne przebadanie miejsca, co poprzez amatorskie wygrzebywanie skarbów staje się niemożliwe - dodaje Zieliński.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
19℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
21.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro