Reklama
Reklama

Poznańska Kolej Metropolitalna już w przyszłym roku?

fot. czytelnik
fot. czytelnik

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak deklaruje, że najpóźniej w czerwcu przyszłego roku w ramach PKM uruchomione zostaną 23 pary dodatkowych pociągów.

Dodatkowe składy miałyby kursować na czterech liniach - do Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla oraz Jarocina. - Istotą powodzenia tego projektu jest współfinansowanie połączeń solidarnie i takie stanowisko podzielają wszyscy zainteresowani. W grudniu tego roku podpiszemy z samorządami porozumienie w tej sprawie, a do końca stycznia przyszłego roku umowy. To optymalny model i cieszę się, że udało nam się go zgodnie wypracować - wyjaśnia Wojciech Jankowiak. "Solidarnie" oznacza, że koszty mają ponosić nie tylko Urząd Marszałkowski, ale też gminy i powiaty położone wzdłuż linii kolejowej Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Zgodnie z założeniami pociągi w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej mają kursować co 30 minut w godzinach szczytu i będą obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie. PKM ma obejmować obszar w promieniu około 50 kilometrów od Poznania ograniczony następującymi stacjami: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły.

Prace związane z uruchomieniem PKM mają ruszyć w przyszłym roku, a zakończyć się w roku 2021. Po uruchomieniu w pierwszej kolejności składów na czterech liniach, o których piszemy wyżej, na lata 2019 - 2021 zaplanowano wdrożenie pociągów na liniach do Rogoźna, Wrześni, Kościana, Szamotuł i Gniezna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro