Reklama

Poznań: przez błąd planistyczny woda zalewa domy

Mieszkańcy okolic, przez które przepływa niewielka rzeczka Wierzbak na Podolanach, mają dosyć zalanych piwnic i ulic.

Na początku listopada, po silnych opadach deszczu, kolejny raz doszło do zalania posesji przy ulicy Konatkowskiej na Podolanach. Mieszkańcy skarżą się, że choć niewielki Wierzbak regularnie zalewa ulice i piwnice, miasto niczego z tym nie robi.

Urzędnicy mówią jasno - doszło do błędu planistycznego. Błąd miał się pojawić w trakcie przygotowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pozwolono mieszkańcom budować domy zbyt blisko Wierzbaka, który zbiera wodę opadową z okolicy. Dziś nie wiadomo nawet, kiedy problem zostanie rozwiązany. - Jest za wcześnie, by o tym mówić - tłumaczy Piotr Szczepanowski z Wydziału Ochrony Środowiska UMP. - Jasne jest jednak, że przeglądy i czyszczenia będą musiały być w bardziej racjonalnych terminach - dodaje.

Wizja podobnego problem wisi and Strzeszynem. - Musimy wybudować odcinek ulicy Literackiej, przy skrzyżowaniu Biskupińskiej i Literackiej, od ronda Puszkina, bo tam m.in. są budowane mieszkania ZKZL-u, a także realizowane są inwestycje deweloperskie. Ten odcinek Literackiej nie jest odwodniony - zaznacza Arleta Matuszewska z Rady Osiedla Strzeszyn.

Ale w mieście takich problemów jest więcej. Jak zaznacza Wielkopolska Izba Inżynierów Budownictwa, w mieście jest około 200 kilometrów cieków wodnych. Są koncepcje rozwiązania kłopotów z deszczówką i szczegółowe plany obejmujące całe miasto. Ale do tej pory zrealizowano tylko część prac.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro