Reklama
Reklama

Opóźni się rewitalizacja pl. Kolegiackiego. Archeolodzy będą badać plac do wiosny

Badania archeologiczne na pl. Kolegiackim trwają już blisko dwa lata i przyniosły wiele odkryć. Archeolodzy twierdzą jednak, że jeszcze wiele pozostało do odkrycia. Na przedłużenie badań zgodziło się miasto, a tym samym przesunął się termin rewitalizacji placu.

O odkryciach dokonywanych przez archeologów pod płytą placu Kolegiackiego pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Oczywiście najważniejszym jest odsłonięcie pozostałości kolegiaty św. Marii Magdaleny - Najważniejsze jest przywrócenie pamięci o bogatej historii tego miejsca. Nie tylko w nazwie placu, ale przede wszystkim w warstwie materialnej, która uzmysłowi mieszkańcom i turystom wyjątkowe znaczenie tego obiektu w dziejach miasta. Na obecnym etapie badań, mając już odkryte konkretne zidentyfikowane fragmenty murów kolegiaty, pracujemy nad uszczegółowieniem sposobu ekspozycji tych reliktów - wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Ostatnio archeolodzy okryli wejście do kruchty dawnej kolegiaty -W południowej części placu odkryliśmy dobrze zachowane chodniki wykonane z kamieni, które zbiegają się w jednym miejscu. Może to wskazywać na wejście, prawdopodobnie do kruchty dawnej kolegiaty. Zachował się także próg wejściowy i fragment posadzki - wyjaśnia dr hab. Marcin Ignaczak, kierownik zespołu archeologów z Instytutu Archeologii UAM.

Przedłużenie prac badawczych oznacza jednak opóźnienie w rewitalizacji placu, a konieczne jest też zaktualizowanie już istniejącego projektu architektonicznego, aby jak najlepiej wyeksponować odkrycia archeologów - Obecnie architekci pracują nad jak najlepszym wyeksponowaniem pozostałości Kolegiaty św. Marii Magdaleny, które zostały odkryte w ostatnim czasie przez archeologów. Zdajemy sobie sprawę, że dokonywanie zmian w już praktycznie gotowym projekcie jest żmudne i czasochłonne, a badania archeologiczne ciągle trwają. Ich efekty mogą nas jeszcze nie raz zaskoczyć. Warto jednak poświęcić sprawie tyle czasu, ile ona wymaga, nawet kosztem przesunięcia na nieco później samej inwestycji - twierdzi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. Część reliktów kolegiaty ma zostać wyeksponowana za pomocą przeszklenia płyty placu Kolegiackiego.

Aktualnie władze miasta zakładają, że prace budowlane na pl. Kolegiackim rozpoczną się wiosną 2018 roku, a zakończą rok później.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
30.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro