Aptekarz nie sprzeda prezerwatyw? Farmaceuci domagają się wprowadzenia klauzuli sumienia
Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polskich przygotowało projekt zmiany ustawy, która rozszerzy tzw. klauzulę sumienia na osoby wykonujące zawód farmaceuty.
Interpelację w sprawie tzw. klauzuli sumienia złożyli do Ministra Zdrowia posłowie Nowoczesnej. Odpowiedź na pytanie przygotował w sierpniu wiceminister zdrowia Marcin Czech -W ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2016, poz. 2142, późn. zm.) brak jest regulacji podobnej do tej znajdującej się w art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2017 r. poz. 125), umożliwiającej odmowę sprzedaży produktu leczniczego z powołaniem się na względy sumienia - wyjaśniał wiceminister i dodawał, że niezgodne z prawem jest też ograniczanie asortymentu w aptekach -Żaden przepis prawa nie zezwala na ograniczenie asortymentu aptek w zakresie produktów leczniczych, leków aptecznych, leków recepturowych, wyrobów medycznych i innych artykułów, o których mowa w art. 86 ust. 8.
O zmianę prawa walczą farmaceuci skupieni w Stowarzyszeniu Farmaceutów Katolickich Polskich, którzy już jakiś czas temu przesłali projekt zmian prawa do Marszałka Sejmu - W niniejszej petycji przekładamy również projekt zmian ustaw, które doprowadzą do sytuaci prawnej umożliwiającej farmaceutom korzystanie z wolności sumienia podczas wykonywanej pracy zawodowej. Prawo do sprzeciwu sumienia jest zagwarantowane lekarzom, pielęgniarkom oraz położnym, nie przyznaje się go farmaceutom, którzy pełnią szczególną rolę w zarządzaniu lekiem i mają pełną świadomość działania wydawanych środków, w tym działania niszczącego życie ludzkie - czytamy w petycji.
W czwartek natomiast Super Express poinformował, że pismo w tej sprawie trafiło też na biurko Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła. Farmaceuci w piśmie ponownie domagają się objęcia klauzulą sumienia. Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy poinformowała jedynie, że obecnie klauzula sumienia nie obowiązuje w aptekach, ale nie odpowiedziała, czy ministerstwo przychyli się do próśb katolickich farmaceutów. Przeciwko zmianom w prawie jest Rzecznik Praw Obywatelskich -Większość środków antykoncepcyjnych można nabyć tylko w aptece, farmaceuci nie mają więc prawa narzucać innym swoich przekonań, odmawiając ich sprzedaży - stwierdza Adam Bodnar na łamach SE.
Najpopularniejsze komentarze