Reklama
Reklama

Uczniowie nie mają ważnych legitymacji przez brak szkolnych pieczątek. Będą kary za jazdę komunikacją miejską?

fot. Jakub Walczak
fot. Jakub Walczak

W wielu szkołach, także w Poznaniu, pojawił się problem z wystawianiem legitymacji uczniowskich. Ze względu na kolejki w Mennicy Państwowej, która wystawia jako jedyna szkolne pieczęcie, część uczniów nie otrzymała szkolnych dokumentów uprawniających m.in. do zniżek na przejazdy komunikacją miejską.

O sprawie poinformował nas czytelnik Krzysztof, który jest rodzicem ucznia uczęszczającego do jednej z poznańskich szkół. - Otrzymaliśmy od szkoły (nowo utworzone LO w miejsce likwidowanego gimnazjum) pismo pani minister Zalewskiej w sprawie znacznych opóźnień w wytwarzaniu pieczęci służących do poświadczania legitymacji szkolnych - tłumaczy. - Przekształcane szkoły zmieniły nazwy i są zobowiązane do uzyskania nowych pieczątek, a ten proces trwa bardzo długo ze względu na kolejkę w Mennicy Państwowej. To jedyny uprawniony dostawca - dodaje.

O ile we wrześniu problemu nie było, pojawił się w październiku. Legitymacje szkolne z ubiegłego roku szkolnego były ważne do 30 września. - Stare legitymacje utraciły ważność, a nowe nie mogą być poświadczane. Szkoła wyda uczniom zaświadczenia o statusie ucznia, ale pytanie czy te zaświadczenia będą honorowane przez kontrolerów ZTM? Moje dziecko ma potwierdzony status ucznia w systemie PEKA i zgodnie z regulaminem ZTM to powinno wystarczyć, ale podczas kontroli niektórzy kontrolerzy chcą jednak dodatkowo oglądać legitymacje. Czy ZTM w Poznaniu jest gotowy akceptować tymczasowo zaświadczenia szkolne - dopytuje.

Zarząd Transportu Miejskiego oczekuje na opinię prawnika w tej sprawie. Nasze miasto nie jest jednak jedynym, w którym występuje ten problem. W Warszawie ZTM honoruje zaświadczenia uczniów. Początkowo Koleje Mazowieckie zapowiadały, że uczniowie bez ważnej legitymacji będą musieli płacić kary, ale po komunikacie Ministerstwa Edukacji sytuacja się zmieniła - dziś KM poinformowały, że zaświadczenie wystarczy, by korzystać ze zniżki.

  • Aktualizacja
    środa, 4.10.2017 r., godz. 12.34
    Aktualizacja
    środa, 4.10.2017 r., godz. 12.34
    W środę ZTM poinformował nas, że "mając na uwadze wyjątkowe okoliczności zdecydował się honorować tymczasowo zaświadczenia wydawane przez szkoły".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
25.25 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro