Reklama
Reklama

Zmiany w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej: lekarze ze szpitala dziecięcego protestują

Do tej pory pomocy można było szukać m.in. na os. Rzeczypospolitej
Do tej pory pomocy można było szukać m.in. na os. Rzeczypospolitej

Od najbliższej niedzieli zmieniony zostanie system świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. Każdy szpital należący do "sieci szpitali" musi świadczyć pomoc dla pacjentów w nocy i w święta. Zdaniem lekarzy ze szpitala dziecięcego w Poznaniu, taka zmiana może się negatywnie odbić na małych pacjentach.

Od niedzieli to szpitale sieciowe będą w głównej mierze zajmować się udzielaniem pomocy medycznej pacjentom w święta i w nocy. - W Poznaniu również taka zmiana nastąpi, ale ufamy, że nie odbędzie się z negatywnym skutkiem dla pacjentów - mówił w Wieczorze WTK Dariusz Brudło z wielkopolskiego NFZ. Dotychczasowe punkty pomocy doraźnej, którymi były np. przychodnie, zostaną zastąpione przez szpitale. Zmienia się więc głównie lokalizacja.

W szpitalach funkcjonować mają wydzielone pomieszczenia, w których pacjentów obsługiwać będzie dodatkowy personel. Nie ma więc być tak, że pacjent z wypadku trafiający na SOR będzie czekać na pomoc wraz z osobą, która chce skorzystać ze świątecznej czy nocnej pomocy doraźnej.

Ze zmianami nie zgadzają się lekarze pediatrzy pracujący w szpitalu dziecięcym przy ulicy Krysiewicza. - Lekarze pediatrzy stoją w obliczu przymuszenia ich do pracy w przyszpitalnej ambulatoryjnej świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. Mają tam zajmować się diagnozowaniem i leczeniem osób w każdym wieku, mimo iż od wielu lat zgłębiają swoją wiedzę tylko w zakresie pediatrii i podspecjalizacji szczegółowych. Obca im jest problematyka zdrowotna wieku dorosłego, a tym bardziej z zakresu geriatrii - zaznaczają. - Równocześnie planuje się ich zobowiązać do opuszczenia miejsca dyżurowania w Oddziale pediatrycznym Dzieci Starszych I, aby zejść w tych samych godzinach pracy do gabinetów "pomocy doraźnej" mieszczących się 4 piętra niżej. Wobec zbliżającego się okresu infekcyjnego realna jest obawa, że mali pacjenci leżący w Oddziale, pełniącym rolę oddziału ostrodyżurowego, gdzie przyjmowani są chorzy z całej Wielkopolski, pozbawieni zostaną potrzebnej im opieki lekarskiej. Często to tu trafiają pacjenci problematyczni ze Szpitali Powiatowych liczący na opiekę specjalisty pediatry, którego nie będzie w Oddziale - dodają.

Brudło potwierdza, że dyrekcja szpitala może w przypadku opieki doraźnej skorzystać z lekarzy zatrudnionych w szpitalu na innych oddziałach. - Jeśli np. będzie sytuacja, w której będziemy mieć wielu pacjentów w pomocy doraźnej, będzie można skorzystać z pomocy lekarzy znajdujących się w szpitalu - mówi. Zdaniem NFZ lekarze ze szpitala dziecięcego nie powinni się obawiać. - Pacjenci, którzy trafiają do pomocy doraźnej są w różnym wieku, ale nie są w stanie zagrażającym ich życiu. Jeśli tak by się stało, trzeba wezwać zespół ratownictwa medycznego lub przekazać pacjenta na szpitalny oddział ratunkowy. Pomoc doraźna ma być punktem, w którym lekarz ma pomóc pacjentowi np. z rozstrojem żołądka, mocnym bólem głowy. Myślę, że lekarzowi po specjalizacji nie powinno to sprawić większych kłopotów - dodaje.

Gdzie w Poznaniu szukać pomocy doraźnej w święta i w nocy? Od 8.00 rano 1 października można udać się do tych punktów:

POMOC DORAŹNA LEKARZY RODZINNYCH "GRUNWALD" S.C. / UL. KASPRZAKA 16 / TEL. 61 866 44 23 / 61 866 25 35

POZNAŃSKI OŚRODEK SPECJALISTYCZNY USŁUG MEDYCZNYCH / AL. SOLIDARNOŚCI 36 / TEL. 61 647 77 15

SZPITAL MIEJSKI IM. FRANCISZKA RASZEI / UL. MICKIEWICZA 2 / TEL. 61 307 12 75

SPECJALISTYCZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ NAD MATKĄ I DZIECKIEM / UL. KRYSIEWICZA 7/8 / TEL. 61 850 63 22

WIELOSPECJALISTYCZNY SZPITAL MIEJSKI IM.JÓZEFA STRUSIA / UL. SZWAJCARSKA 3 / TEL. 61 873 90 81 / 61 873 91 90 / 61 873 94 08

SZPITAL WOJEWÓDZKI W POZNANIU / UL. JURASZÓW 7/19 / TEL. 61 821 22 07

CENTRUM MEDYCZNE HCP / UL. 28 CZERWCA 1956 R. 194 / TEL. 61 227 41 88 / 61 227 42 36.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Silny wiatr w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już około 200 zgłoszeń
17℃
11℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro