Zmiany w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej: lekarze ze szpitala dziecięcego protestują
Od najbliższej niedzieli zmieniony zostanie system świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. Każdy szpital należący do "sieci szpitali" musi świadczyć pomoc dla pacjentów w nocy i w święta. Zdaniem lekarzy ze szpitala dziecięcego w Poznaniu, taka zmiana może się negatywnie odbić na małych pacjentach.
Od niedzieli to szpitale sieciowe będą w głównej mierze zajmować się udzielaniem pomocy medycznej pacjentom w święta i w nocy. - W Poznaniu również taka zmiana nastąpi, ale ufamy, że nie odbędzie się z negatywnym skutkiem dla pacjentów - mówił w Wieczorze WTK Dariusz Brudło z wielkopolskiego NFZ. Dotychczasowe punkty pomocy doraźnej, którymi były np. przychodnie, zostaną zastąpione przez szpitale. Zmienia się więc głównie lokalizacja.
W szpitalach funkcjonować mają wydzielone pomieszczenia, w których pacjentów obsługiwać będzie dodatkowy personel. Nie ma więc być tak, że pacjent z wypadku trafiający na SOR będzie czekać na pomoc wraz z osobą, która chce skorzystać ze świątecznej czy nocnej pomocy doraźnej.
Ze zmianami nie zgadzają się lekarze pediatrzy pracujący w szpitalu dziecięcym przy ulicy Krysiewicza. - Lekarze pediatrzy stoją w obliczu przymuszenia ich do pracy w przyszpitalnej ambulatoryjnej świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. Mają tam zajmować się diagnozowaniem i leczeniem osób w każdym wieku, mimo iż od wielu lat zgłębiają swoją wiedzę tylko w zakresie pediatrii i podspecjalizacji szczegółowych. Obca im jest problematyka zdrowotna wieku dorosłego, a tym bardziej z zakresu geriatrii - zaznaczają. - Równocześnie planuje się ich zobowiązać do opuszczenia miejsca dyżurowania w Oddziale pediatrycznym Dzieci Starszych I, aby zejść w tych samych godzinach pracy do gabinetów "pomocy doraźnej" mieszczących się 4 piętra niżej. Wobec zbliżającego się okresu infekcyjnego realna jest obawa, że mali pacjenci leżący w Oddziale, pełniącym rolę oddziału ostrodyżurowego, gdzie przyjmowani są chorzy z całej Wielkopolski, pozbawieni zostaną potrzebnej im opieki lekarskiej. Często to tu trafiają pacjenci problematyczni ze Szpitali Powiatowych liczący na opiekę specjalisty pediatry, którego nie będzie w Oddziale - dodają.
Brudło potwierdza, że dyrekcja szpitala może w przypadku opieki doraźnej skorzystać z lekarzy zatrudnionych w szpitalu na innych oddziałach. - Jeśli np. będzie sytuacja, w której będziemy mieć wielu pacjentów w pomocy doraźnej, będzie można skorzystać z pomocy lekarzy znajdujących się w szpitalu - mówi. Zdaniem NFZ lekarze ze szpitala dziecięcego nie powinni się obawiać. - Pacjenci, którzy trafiają do pomocy doraźnej są w różnym wieku, ale nie są w stanie zagrażającym ich życiu. Jeśli tak by się stało, trzeba wezwać zespół ratownictwa medycznego lub przekazać pacjenta na szpitalny oddział ratunkowy. Pomoc doraźna ma być punktem, w którym lekarz ma pomóc pacjentowi np. z rozstrojem żołądka, mocnym bólem głowy. Myślę, że lekarzowi po specjalizacji nie powinno to sprawić większych kłopotów - dodaje.
Gdzie w Poznaniu szukać pomocy doraźnej w święta i w nocy? Od 8.00 rano 1 października można udać się do tych punktów:
POMOC DORAŹNA LEKARZY RODZINNYCH "GRUNWALD" S.C. / UL. KASPRZAKA 16 / TEL. 61 866 44 23 / 61 866 25 35
POZNAŃSKI OŚRODEK SPECJALISTYCZNY USŁUG MEDYCZNYCH / AL. SOLIDARNOŚCI 36 / TEL. 61 647 77 15
SZPITAL MIEJSKI IM. FRANCISZKA RASZEI / UL. MICKIEWICZA 2 / TEL. 61 307 12 75
SPECJALISTYCZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ NAD MATKĄ I DZIECKIEM / UL. KRYSIEWICZA 7/8 / TEL. 61 850 63 22
WIELOSPECJALISTYCZNY SZPITAL MIEJSKI IM.JÓZEFA STRUSIA / UL. SZWAJCARSKA 3 / TEL. 61 873 90 81 / 61 873 91 90 / 61 873 94 08
SZPITAL WOJEWÓDZKI W POZNANIU / UL. JURASZÓW 7/19 / TEL. 61 821 22 07
CENTRUM MEDYCZNE HCP / UL. 28 CZERWCA 1956 R. 194 / TEL. 61 227 41 88 / 61 227 42 36.