Reklama

Poznań się starzeje: będzie lepsza opieka dla seniorów

Obecnie w Poznaniu mieszka blisko 150 tysięcy osób po 60. roku życia. Z roku na rok będzie ich przybywać. To dlatego miasto opracowuje nową politykę senioralną.

- Chcemy, żeby nasi seniorzy dobrze się czuli w naszym mieście - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Już od roku w mieście funkcjonuje tzw. "złota rączka", z której pomocy mogą korzystać seniorzy. Za darmo można wymienić żarówkę czy uszczelnić cieknący kran. Teraz pojawia się kolejne udogodnienie - taksówki dla samotnych seniorów, którzy nie są zmotoryzowani. - Jest to funkcja nieodpłatnego transportu seniorów do miejsc jak przychodnia lekarska czy urząd - wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Ale na tym nie koniec. Miasto szykuje się do budowy Centrum Geriatrii. Obiekt ma kosztować 32 miliony złotych i ma powstać w sąsiedztwie POSUM na Winogradach. Budowa może się rozpocząć jeszcze w tym roku. - Mamy zagwarantowane w budżecie 32 miliony złotych. Najpóźniej na początku 2019 roku oddamy do użytku Centrum Geriatrii, a więc zespół przychodni geriatrycznych dedykowany naszym seniorom - zaznacza Solarski.

Założenia nowej polityki senioralnej Poznania to m.in. Poznańska Karta Seniora, mieszkania dla seniorów, przystanki i pojazdy komunikacji miejskiej dostosowane do potrzeb seniorów. Zapoznać się z polityką senioralną i zgłosić do niej uwagi można TUTAJ do 26 września.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro