Reklama
Reklama

Trwa remont trasy kolejowej Poznań - Piła: już w grudniu nowe perony

fot. PKP PLK

We wrześniu rozpoczęła się przebudowa trasy kolejowej Poznań - Piła na odcinku Poznań - Oborniki Most. Pierwszy etap prac zakończy się w grudniu.

Od dwóch tygodni przebudowywana jest trasa kolejowa Poznań - Piła między stolicą Wielkopolski i Obornikami. - Obecnie wykonawca demontuje sieć trakcyjną i tory. Prace nie wpływają bezpośrednio na ruch pociągów. Utrzymane są bezpośrednie połączenia pomiędzy Poznaniem, Obornikami a Piłą - wyjaśnia PKP PLK.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Pierwszy etap inwestycji ma potrwać do grudnia bieżącego roku. - W Wargowie, Złotnikach, Strzeszynie, Golęczewie i Chludowie zostaną wyremontowane perony od strony zmodernizowanego toru. Będą nowe wiaty, antypoślizgowa nawierzchnia, tablice informacyjne, ławki i oświetlenie. Uwzględnione są, zgodnie z obowiązującymi w PLK standardami, udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mających trudności z mobilnością. Na przebudowywanym 25 kilometrowym odcinku wymienione zostaną także tory, 9 rozjazdów. Wyremontowane będą 3 wiadukty - dodaje.

Kolejny etap prac zaplanowano na 2018 rok. Rozpocznie się w marcu. Wówczas wyremontowany zostanie drugi tor między Poznaniem i Obornikami, a także odcinek jednotorowy linii między Obornikami i Piłą. - Wówczas pomiędzy Obornikami a Piłą wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Między grudniem 2017 r. a marcem 2018 r, będą wykonywane prace związane z układaniem kabli telekomunikacyjnych do nowego Lokalnego Centrum Sterowania, budowane nastawnie kontenerowe oraz prace przy sieci trakcyjnej. Prace miedzy stolicą Wielkopolski a Piłą zakończą się w 2019 roku.

Po zakończeniu robót czas podróży między Poznaniem i Piłą skróci się o nawet 40 minut (do 1 godziny i 20 minut). Na przyszły rok planowana jest budowa czterech nowych przystanków: Poznań Podolany, Poznań Osiedle Grzybowe, Złotkowo i Gołaszyn. Łącznie, w ramach inwestycji, przebudowanych zostanie 8 stacji i 12 przystanków.

Prace będą kosztować 500 mln złotych netto, z czego 85% pochodzi z Unii Europejskiej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
7℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
15.54 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro