Reklama

Radna PiS chce wpisania poznańskiego Starego Miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO

fot. PoPoznaniu.pl/archiwum
fot. PoPoznaniu.pl/archiwum

Radna Lidia Dudziak złożyła interpelację do prezydenta Jacka Jaśkowiaka, w której proponuje podjęcie kroków zmierzających do wpisania poznańskiego Starego Miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lista została ustanowiona na podstawie konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego przyjętej przez UNESCO w 1972 roku. Na listę trafiają obiekty dziedzictwa kulturowego i naturalnego o szczególnej wartości dla ludzkości, a w 2017 roku znajdowało się na niej 1056 obiektów w 165 państwa. Polska ma w tej chwili na liście piętnaście miejsc. Są wśród nich Białowieski Park Narodowy, Zamek Krzyżacki w Malborku, ale również krakowskie i warszawskie Stare Miasto.

Teraz radna PiS chciałaby, aby na listę trafiło też poznańskie Stare Miasto. Lidia Dudzik apeluje do prezydenta Jacka Jaśkowiaka o rozważenie podjęcia przez władze miasta działań zmierzających do wpisania na listę - Mamy przykłady wpisywania starych miast w Polsce na ową listę, to jest Kraków od 1978 roku i Warszawa od 1980 roku. Nie przeszkadza to w normalnym funkcjonowaniu tych części miasta w obiegu turystycznym i codziennym - pisze radna i dodaje - Poznań jako jedno z najstarszych, największych i najważniejszych miast Polski powinien podjąć starania, aby wpisać Stare Miasto na listę UNESCO. Wiąże się to z prestiżem i korzyściami dla stolicy Wielkopolski.

Interpelacja w tej sprawie wpłynęła do urzędu 5 IX. Jacek Jaśkowiak na razie nie odpowiedział na pismo radnej PiS.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro