Reklama
Reklama

Mapa Fortu Winiary trafiła do sprzedaży! Wkrótce spotkanie z jej twórcami

fot. mat. prasowa
fot. mat. prasowa

Na początku sierpnia do sprzedaży trafiła mapa przedstawiająca zabudowania Fortu Winiary na tle współczesnej mapy Cytadeli. Z pasjonatami poznańskich fortyfikacji, którzy stoją za przygotowaniem mapy, będzie można spotkać się w trakcie nadchodzących Dni Twierdzy Poznań.

Mapa została przygotowana przez pasjonatów poznańskich fortyfikacji, a koordynacją prac zajęła się pracownia JB72 wcześniej zajmująca się między innymi przygotowaniem tablic informacyjnych, które pojawiły się na Poznańskim Szlaku Fortecznym. Pracownia wydała też fotomapę przedstawiającą zdjęcie lotnicze wykonane w 1945 roku przez amerykańskich lotników oraz plan całej dziewiętnastowiecznej Twierdzy Poznań.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Teraz pasjonaci fortyfikacji wzięli na warsztat najważniejszy element twierdzy poligonalnej czyli Fort Winiary. Najnowsze wydawnictwo pokazuje układ dawnych umocnień na tle współczesnego parku -Podstawą opracowania są archiwalne plany projektowe Fortu Winiary przechowywane w Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz. Na ich podstawie dokonaliśmy rekonstrukcji wszystkich budowli murowanych fortu. Niektóre zachowane budowle mierzyliśmy. Najtrudniejsze było nałożenie zrekonstruowanego planu na współczesny układ terenu, ponieważ zdecydowana większość budowli już nie istnieje. W tym celu wykorzystaliśmy zachowane relikty murów, które posłużyły jako punkty kontrolne do nakładania. Udało nam się uzyskać dokładność nałożenia rzędu 1 - 2 metrów, a prace nad mapą trwały około dwóch miesięcy - wyjaśnia Jacek Biesiadka, jeden z autorów mapy.

Autorzy mapy zachęcają do odkrywania na nowo poznańskiej Cytadeli, która w dużej mierze została rozebrana dopiero po II Wojnie Światowej -W oczy rzuca się jak niewiele kubatur zachowało się do naszych czasów. I jednocześnie jak wielkie to były budowle - polana pod Dzwonem Pokoju odpowiada dziedzińcowi wewnątrz budynku koszar obronnych, a sam budynek był jeszcze większy. Podobnie z Rosarium - cały obszar ogrodu był zajęty przez wielkie dzieło obronne - rawelin II - mówi Biesiadka i nawiązując do miejskich legend o tunelach prowadzących z Fortu Winiary do miasta żartuje -Tajnego korytarza prowadzącego do Zamku Cesarskiego nie udało nam się niestety znaleźć.

Mapa jest w sprzedaży od początku sierpnia. Można ją nabyć między innymi w Centrum Informacji Miejskiej, a wkrótce będzie dostępna w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. Z autorami mapy będzie się można spotkać w trakcie zbliżających się Dni Twierdzy Poznań. Spotkanie odbędzie się 26 VIII o godzinie 12:00 w Forcie VI przy ulicy Dojazd. W trakcie spotkania będzie można zakupić najnowszą mapę oraz wcześniejsze wydawnictwa pracowni JB72.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
3℃
Poziom opadów:
7.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro