Reklama
Reklama

Rumunia zdecydowała się przyjąć blisko 2000 uchodżców

Obóz uchodźców na greckiej wyspie Lesbos | fot. AA/PAP/Abaca

W tej chwili na terenie Rumunii przebywa już siedmiuset uchodźców, a minister spraw zagranicznych Teodor Melescanu poinformował, że jego kraj przyjmie jeszcze blisko 2000 uchodźców.

Decyzja o relokacji 160000 uchodźców przebywających na terenie Grecji i Włoch zapadła na szycie UE w 2015 roku. Zgodnie z przyjętymi zasadami do każdego z krajów członkowskich miała trafić określona ilość uchodźców. Ustalenia przyjęte na szczycie stara się wypełnić Rumunia, która już przyjęła 700 uchodźców, a jest gotowa na przyjęcie prawie 2000 kolejnych. Minister spraw zagranicznychTeodor Melescanu poinformował, że jego kraj uczestniczy między innymi w akcji ratowania uchodźców na Morzu Czarnym -Do pierwszej kategorii zaliczają się ci, którzy swoje kraje opuszczają z powodów politycznych i uciekają przed wojną. Są jednak i tacy, którzy czynią to z powodów ekonomicznych, zwłaszcza z państw upadłych, gdzie warunki do życia są bardzo trudne. Rumuni są solidarni z nimi, choć początkowo uważaliśmy, że to nie jest normalne, by ustalać sztywne kwoty uchodźców. Jednocześnie przyjmujemy jednak pewne ich ilości - powiedział szef rumuńskiego MSZ, którego słowa cytuje Gazeta Wyborcza.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Oprócz przyjmowania uchodźców Rumunia wyśle też policjantów do Iraku, którzy będą szkolili miejscowe służby do walki z ISIS. Bukareszt przeznaczy też 800 tysięcy euro na pomoc ofiarom na obszarach opanowanych przez ISIS oraz przez kolejne cztery lata ma przekazywać 340 tysięcy euro na pomoc dla ofiar wojny w Syrii.

Przed dwoma laty Rumunia była jednym z krajów, które nie poparły decyzji o relokacji uchodźców. Polska choć plan poparła, do dziś nie przyjęła żadnego uchodźcy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
22.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro