Koniec sporu Poznań - cyrkowcy. Miejskie grunty bez cyrku ze zwierzętami!
W lutym ubiegłego roku Jacek Jaśkowiak wydał zarządzenie, w którym zakazał on organizowania na terenie naszego miasta "objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt". Cyrkowcy chcieli sądowego stwierdzenia nieważności zarządzenia prezydenta Poznania, ale ostatecznie przegrali.
Zarządzenie prezydenta Poznania nie spodobało się cyrkowcom. Domagali się oni sądowego stwierdzenia nieważności dokumentu. - Twierdzili, że - choć skierowany jest do osób trzecich - wywiera bezpośrednie skutki na ich prawa wynikające z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ich skarga w maju ubiegłego roku trafiła do WSA w Poznaniu - wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Miasta. We wrześniu władze Poznania wniosły o oddalenie skargi. Jeszcze tego samego miesiąca WSA odrzucił skargę cyrkowców. - W uzasadnieniu stwierdził, że prezydenckie zarządzenie dotyczy wewnętrznej sfery wykorzystania mienia komunalnego i nie narusza jakiegokolwiek uprawnienia skarżących oraz nie ogranicza swobodnego prowadzenia działalności cyrkowej na terenie Poznania - dodaje.
Cyrkowcy jednak się nie poddali. Wnieśli skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten ją oddalił. Postanowienie NSA jest już ostateczne - nie można się od niego odwołać czy go zaskarżyć. Oznacza to, że przedstawienia cyrkowe, w których występują zwierzęta, nie mogą odbywać się na gruntach należących do naszego miasta.
Na początku ubiegłego roku Jacek Jaśkowiak dołączył do grona włodarzy miast, którzy postanowili zakazać organizowania na ich terenie przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Całą akcję zapoczątkował Robert Biedroń, prezydent Słupska, a poparło go wiele osób - m.in. prezydent Wrocławia. W lutym 2016 prezydent Poznania podpisał zarządzenie w tej sprawie. - Wraz z rosnącą świadomością i wrażliwością społeczeństwa oraz zmieniającymi się kanonami artystycznymi i edukacyjnymi konieczne stają się zmiany w szeroko pojętej sztuce cyrkowej, a więc prezentacja różnorodnych możliwości człowieka - artysty cyrkowego, bez udziału zwierząt i propagowania niewłaściwych w świecie współczesnym relacji człowiek - zwierzę - tłumaczył Jaśkowiak.
Zgodnie z zarządzeniem dyrektorzy biur i wydziałów Urzędu Miasta oraz kierownicy miejskich jednostek są zobowiązani do nieudostępniania ich na cele związane z organizowaniem "objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt". Dodatkowo w biurach i wydziałach magistratu i miejskich jednostkach zakazuje się dystrybucji biletów na takie przedstawienia.
Najpopularniejsze komentarze