Reklama
Reklama

Oliver Frljić nie przyjeżdża na Malta Festival Poznań: "w ramach protestu"

fot. Marcin Oliva Soto / Malta Festival Poznań

Kurator tegorocznej edycji Malta Festival, Oliver Frljić, nie przyjedzie do Poznania na rozpoczynający się w piątek festiwal.

O chorwackim reżyserze i jego spektaklu "Klątwa" zrobiło się głośno w lutym. TVP Info pokazała fragmenty sztuki, w których widać m.in. uprawianie seksu oralnego przez aktorkę z figurką Jana Pawła II. Prokuratura zajęła się tą sprawą pod kątem obrazy uczuć religijnych. Oliver Frljić jest także kuratorem tegorocznego Festiwalu Malta. Już w lutym twórcy festiwalu wyrazili solidarność z twórcami spektaklu. Ponieważ nie zrezygnowali z tego, by Chorwat był kuratorem, nie otrzymali dotacji od państwa na festiwal, choć mieli obiecane pieniądze z Ministerstwa Kultury. Do sprawy odniósł się właśnie kurator tegorocznej Malty, który przyznał, że nie przyjedzie na festiwal do Poznania.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

- Wypowiedzi polskiego Ministra Kultury, Piotra Glińskiego, na temat spektaklu Klątwa oraz szantaż finansowy zastosowany przez niego wobec Festiwalu Malta są zdarzeniem bez precedensu w mojej karierze artystycznej. Mimo że często byłem poddawany rożnym formom presji politycznej i cenzury, nigdy nie było to działanie tak jawne i nie pochodziło od członka rządu. Gratuluję Panu tego niechlubnego sukcesu - pisze w oświadczeniu Frljić. - Kolejną sprawą, na którą chciałbym zwrócić uwagę jest fakt, że polski Minister Kultury otwarcie zadeklarował gotowość naruszenia obowiązującej umowy i procedury przyznawania dotacji, którą ze względu na charakter swojej funkcji powinien egzekwować. Powinien także wiedzieć - przynajmniej od marca, 2016 kiedy to Ministerstwo zatwierdziło program z nazwiskami kuratorów Festiwalu Malta na okres 2016-2018 - kim będą osoby odpowiedzialne za kształt tego wydarzenia - podkreśla.

Oliver Frljić zapowiada, że czas, który miał zarezerwowany na Malta Festival Poznań wykorzysta by "poinformować prasę międzynarodową, organizacje zajmujące się prawami człowieka, teatry, sieci i inne podmioty z dziedziny kultury o ograniczaniu przez pana Glińskiego wolności słowa, wolności artystycznej i naruszeniu prawa, którego się dopuścił".

Pełna treść oświadczenia TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega o upałach. Będzie bardzo gorąco
30℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
16.58 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro