Reklama
Reklama

Reforma oświaty: 700 poznańskich nauczycieli straci pracę

700 nauczycieli pracujących obecnie w Poznaniu ma stracić pracę w związku z zaplanowaną reformą oświaty. A to dopiero początek zmian, które czekają nas w najbliższych latach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że reforma oświaty likwidująca gimnazja i przywracająca 8-letnią szkołę podstawową nie spowoduje zwolnień wśród nauczycieli, ale rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Jak informuje Gazeta Wyborcza, tylko w Poznaniu pracę stracić ma ponad 700 nauczycieli.

Skąd takie dane? Z informacji Urzędu Miasta wynika, że poznańskie szkoły nie przedłużą umów z 400 nauczycielami. Kolejne 160 osób odejdzie z pracy, bo nie zaakceptowało zaproponowanej liczby godzin na przyszły rok szkolny (mieli ich mieć za mało). Godziny te będą więc rozdysponowane pomiędzy już pracującymi nauczycielami.

Urzędnicy i związkowcy obawiają się, że to dopiero początek. - Ze wstępnych danych Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że nauczycieli, których dotkną negatywne konsekwencje reformy jest ponad 16 600: stracą pracę, zredukują im etat lub nie przedłużą dotychczasowej umowy - informuje ZNP. Są to dane tylko z 12 województw. - Najliczniejszą grupę stanowią pedagodzy, których czeka redukcja etatu: to ponad 10 300 tysięcy osób w całym kraju. W tej grupie jest ponad 1170 nauczycieli, którzy otrzymali informację o ograniczeniu etatu poniżej 1/2 wymiaru godzin - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna noc. Jest ostrzeżenie meteo!
12℃
6℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro