Reklama
Reklama

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy: surowe kary dla piratów drogowych

W czwartek weszły w życie zaostrzone przepisy mające na celu surowsze karanie piratów drogowych.

- Dzisiaj mogę przedstawić regulacje, które uchronią życie i zdrowie obywateli przed tymi, którzy nie powinni uczestniczyć w ruchu drogowym, przed piratami drogowymi - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, przedstawiając propozycje zmian.

Cierpisz na wypadanie włosów po Covid 19? Tylko w czerwcu zabiegi oksybrazji w salonach Wonderland z 15% rabatem. Zadzwoń do nas: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub zarezerwuj: Wonderland.pl
REKLAMA

W 2016 roku na polskich drogach w ponad 30 tys. wypadków śmierć poniosło w sumie ponad 3 tys. osób, a ponad 40 tys. zostało rannych.

Ustawa, która weszła w czwartek w życie wprowadziła zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym.

Do tej pory pijany lub odurzony narkotykami sprawca wypadku zagrożony był karą od 9 miesięcy więzienia, która mogła być zawieszona. Od 1 czerwca sąd będzie zarządzać w takim wypadku karę co najmniej 2-letniego, bezwzględnego pozbawienia wolności.

Na osoby, które wsiądą za kółko pomimo zabrania im prawa jazdy decyzją administracyjną, sąd obowiązkowo nałoży zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Złamanie tego zakazu będzie zagrożone karą 5 lat bezwzględnego więzienia.

Do tej pory ucieczka przed policją traktowana była jak wykroczenie. To również uległo zmianie. - Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega: w nocy i rano możliwe przymrozki
21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro