Reklama
Reklama

Nieprawidłowości przy wywozie nieczystości z miejskich nieruchomości: sprawa dla prokuratury?

Wydział Gospodarki Komunalnej, ZKZL oraz Aquanet wspólnie przeprowadziły kontrolę wywozu nieczystości z szamb na terenie miejskich nieruchomości.

Do wyników kontroli zleconej przez zastępcę prezydenta Poznania Tomasza Lewandowskiego dotarła Gazeta Wyborcza. Kontrola dotyczyła umowy zawartej pomiędzy ZKZL i firmą Alkom na wywóz nieczystości z szamb na terenie miejskich nieruchomości. Chodzi o ponad 100 szamb.

Nieprawidłowości to m.in. zawyżone wskazywanie ilości wywożonych nieczystości. Jak to sprawdzono? Okazało się, że z niektórych terenów Alkom deklarował wywóz znacznie większej ilości nieczystości niż wskazywały wodomierze. Jako przykład wymieniono nieruchomość przy ulicy Pleszewskiej, gdzie mieszkańcy zużyli 60 m3 wody, a zdaniem Alkomu odbierano stąd aż 115 m3 nieczystości. Zdarzały się też sytuacje, w których zawyżone koszty musieli ponosić mieszkańcy.

Inna kwestia to niewłaściwe wskazanie przez miejską spółkę adresów, pod którymi miano odbierać nieczystości z szamb. W trakcie kontroli okazało się, że wiele nieruchomości wskazanych Alkomowi, było już podłączonych do kanalizacji. Dodatkowo Alkom miał wybierać nieczystości w barakach, w których nikt już nie mieszka i wystawiał za to faktury. Kolejny problem to zlecanie wywozu nieczystości podwykonawcom, choć zgodnie z umową z ZKZL Alkom nie mógł tego robić.

ZKZL nie wyklucza wypowiedzenia umowy Alkomowi, ale decyzja jeszcze nie zapadła. Alkom odpiera zarzuty twierdząc, że nieczystości w szambach było więcej niż wskazania zużytej wody na wodomierzach, ponieważ do szamb napływa także deszczówka. Dlaczego wybierano szamba z budynków podłączonych do kanalizacji? Alkom twierdzi, że obsługiwał po prostu nieruchomości wskazane przez ZKZL.

Zastępca prezydenta Poznania przyznaje, że sprawa jest badana, ale rozważane jest zawiadomienie prokuratury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
10.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro