Kolejorz wciąż jest w grze. Lech Poznań - Wisła Kraków 2:1

W 36. kolejce Lotto Ekstraklasy Lech Poznań pokonał na INEA Stadionie Wisłę Kraków. Dzięki temu zwycięstwu Kolejorz zachował szansę na zdobycie mistrzostwa Polski.

Nenad Bjelica zdecydował się na kilka zmian w podstawowym składzie. Na ławce usiedli Marcin Robak i Łukasz Trałka, których zastąpili Dawid Kownacki i Abdul Aziz Tetteh. Do jedenastki powrócił również - kosztem Mihaia Raduta - Darko Jevtić.
Oba zespoły chciały grać w piłkę i na efekty nie trzeba było długo czekać. W 9. minucie obrońcy Wisły zostawili zbyt dużo miejsca Radosławowi Majewskiemu, a ten potężnym strzałem zza pola karnego pokonał Łukasza Załuskę.
Wiślacy nie spuścili głów i starali się odrobić stratę. Kilkukrotnie udało im się przedostać pod bramkę Lecha i wydawało się, że będą w stanie powalczyć z Kolejorzem. Wtedy jednak fatalny błąd popełnił Arkadiusz Głowacki: doświadczony stoper zagrał zbyt krótką piłkę w kierunku Załuski, co wykorzystał Maciej Makuszewski. Skrzydłowy Lecha dopadł do piłki, minął golkipera i posłał piłkę do pustej bramki.
Kilka minut później mogło być 3:0, a było 2:1. Po rzucie rożnym celnie uderzał Maciej Wilusz, ale Załuska złapał piłkę i szybko posłał ją na połowę gospodarzy. Matus Putnocky odważnie wybiegł z własnego pola karnego i wydawało się, że zażegna niebezpieczeństwo. Zamiast tego zderzył się z Wołodymyrem Kostewiczem, a całe zamieszanie wykorzystał Rafał Boguski, zdobywając kontaktową bramkę.
W pierwszej połowie defensywa Lecha nie ustrzegła się błędów i gospodarze mogli za to słono zapłacić. Najlepszą sytuację miał Boguski, który przy strzale z kilku metrów przeniósł piłkę nad poprzeczką.
Po zmianie stron Lech cofnął się na własną połowę, oddał inicjatywę Wiśle i czekał na kontrataki. Goście prowadzili grę, częściej byli w posiadaniu piłki, co jakiś czas zagrywali ją w pole karne Lecha, ale obrona Kolejorza nie dawała się zaskoczyć.
Pierwszą dobrą akcję w drugiej połowie Kolejorz przeprowadził dopiero w 60. minucie. Prawym skrzydłem pomknął Makuszewski i zagrał na 5. metr, ale tam Kownackiego świetnie ubiegł Arkadiusz Głowacki.
W 73. minucie goście byli centymetry od wyrównania. Arbiter przyznał im rzut wolny, a do ustawionej tuż przed polem karnym piłki podszedł Semir Stilić. Dobrze znany w Poznaniu Bośniak uderzył technicznie i trafił w słupek.
Pod koniec spotkania Lech grał bardziej ofensywnie, nie zdołał jednak podwyższyć prowadzenia. Ataki Wisły były nieco chaotyczne, goście cały czas byli jednak groźni. Już w doliczonym czasie gry wzdłuż bramki zagrywał Spicić, ale Brożek i Boguski nie zdołali dojść do piłki. Chwilę później ten drugi uderzał z bardzo ostrego kąta, a piłka zatrzymała się na słupku.

Ostatecznie Kolejorz wywalczył 3 punkty kluczowe w kontekście walki o mistrzostwo i europejskie puchary. Pozostałe zespoły z czołowej czwórki również wygrały swoje spotkania, co oznacza, że w tabeli prowadzi Legia Warszawa z 43 punktami na koncie. 2 punkty mniej mają Lech, Lechia Gdańsk i Jagiellonia Białystok. Z tą ostatnią Kolejorz zagra za tydzień na wyjeździe.

Lech Poznań - Wisła Kraków 2:1 (2:1)

Lech: Matus Putnocky - Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Maciej Wilusz (Nielsen 46"), Wołodymyr Kostewicz - Abdul Aziz Tetteh, Maciej Gajos (Trałka 58") - Maciej Makuszewski, Radosław Majewski, Darko Jevtić - Dawid Kownacki (Robak 78")

Rezerwowi: Jasmin Burić, Lasse Nielsen, Łukasz Trałka, Marcin Robak, Mihai Radut, Nicki Bille, Marcin Wasielewski

Wisła: Łukasz Załuska - Jakub Bartkowski, Ivan Gonzalez, Arkadiusz Głowacki, Matija Spicić - Alan Uryga (Stilić 63")- Petar Brlek, Pol Llonch - Rafał Boguski, Patryk Małecki (Bartosz 68") - Zdenek Ondrasek (Brożek 75")

Rezerwowi: Michał Miśkiewicz, Jakub Bartosz, Semir Stilić, Mateusz Zachara, Paweł Brożek, Jakub Ptak, Hugo Videmont

Bramki:Majewski 9", Makuszewski 21" - Boguski 27"

Kartki: Spicić 34" (żółta), Bartkowski 43" (żółta), Głowacki 73" (żółta), Gonzalez 90" (żółta)

Sędzia: Mariusz Złotek

Widzów: 19 373

2:1
Wisła Kraków
90:00 00:00
90
Koniec meczu. Lech Poznań - Wisła Kraków 2:1. Bramki: Majewski, Makuszewski - Boguski
86
Lechia, Jagiellonia i Legia nadal prowadzą. Jeśli tak zakończą się mecze 36. kolejki, to mistrza Polski poznamy dopiero za tydzień
79
Czas ucieka Wiśle. Poza okazją po rzucie wolnym goście nie stworzyli poważnego zagrożenia
71
Świetnie zagrał w pole karne Lecha Spicić, ale Bartosz nie trafił na 11. metrze w piłkę
71
W Kotle odpalono race
70
20 minut do końca spotkania. Lech skupia się wyłącznie na kontratakach
68
Zmiana w Wiśle: Bartosz za Małeckiego
67
Nieco przypadkowo w dobrej sytuacji znalazł się Majewski, ale z kilku metrów nie był w stanie celnie uderzyć na bramkę
60
W końcu przebudził się Makuszewski, który dośrodkował z prawej strony w pole karne, Kownacki został jednak ubiegnięty przez Głowackiego
59
Wyniki na pozostałych boiskach bez zmian: Legia, Lechia i Jagiellonia prowadzą w swoich meczach
52
Wisła stara się prowadzić grę, na razie nie stworzyła sobie jednak dogodnej sytuacji
50
19 373 widzów pojawiło się na INEA Stadionie
49
OStro w środku pola gra Tetteh, przed chwilą zdzielił jednego z rywali łokciem
47
47
Pierwsza akcja Wisły. Boguski celnie uderzał z kilkunastu metrów, ale zbyt lekko, żeby zaskoczyć Putnockiego
46
Rozpoczęła się druga połowa
46
Piłkarze wychodzą na boisko, za chwilę początek drugiej połowy. Z powodu kontuzji nie wybiegnie na nią Wilusz, którego zastąpi Nielsen
42
Sporo problemów sprawiają obronie Lecha długie piłki grane w kierunku Boguskiego