Poznańskie ZOO odzyskało status ogrodu zoologicznego
Poznańskie ZOO utraciło status ogrodu zoologicznego pod koniec kwietnia. Władze ZOO odwołały się od decyzji powiatowego lekarza weterynarii, a w piątek decyzja została uchylona. Oświadczenie w tej sprawie wydał zastępca prezydenta Tomasz Lewandowski.
Konflikt pomiędzy powiatowym lekarzem weterynarii a poznańskim ZOO ciągnął się przez kilka tygodni, a pod koniec kwietnia zaowocował cofnięciem statusu ogrodu zoologicznego. Włodarze ZOO natychmiast zapowiedzieli, że złożą odwołanie, a prawnicy reprezentujący ZOO twierdzili, że decyzja powiatowego lekarza weterynarii jest bezprawna -Powiatowy Lekarz Weterynarii cofnął zatwierdzenie, a miał szereg innych środków, które mógł zastosować w przypadku stwierdzenia uchybień, z którymi absolutnie się nie zgadzamy. PLW w przypadku stwierdzenia zastrzeżeń powinien wydać zalecenia kontrolne, następnie wyznaczyć termin do ich realizacji, mógł też np. zawiesić zatwierdzenie do czasu wykonania zaleceń. Dodatkowo jego decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, który powinien być stosowany wyłącznie w przypadku realnego zagrożenia. PLW nie stwierdził tymczasem na terenie ZOO żadnej choroby zakaźnej, która byłaby powodem do wydania takiego rygoru. PLW powołuje się dodatkowo na niewłaściwą dyrektywę w swojej decyzji - mówiła na początku maja adwokat Katarzyna Topczewska i dodawała - Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierzą i o ochronie przyrody zwierzęta, które padły ofiarą znęcania i znajdują się w stanie zagrożenia lub życia, mowa o zwierzętach chronionych i niebezpiecznych, mogą być umieszczone wyłącznie w ogrodzie zoologicznym. Nie ma innego wyjścia. PLW uzurpuje sobie prawo do wyrażenia zgody na przyjęcie takiego zwierzęcia w ZOO, a takiej zgody wcale wydawać nie musi.
W piątek popołudniu poinformowano, że decyzja PLW została cofnięta, a oświadczenie w tej sprawie wydał Tomasz Lewandowski -Jestem przekonany, że wobec wątpliwości interpretacyjnych w zakresie stosowania przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących wymiany i handlu zwierzętami, jesteśmy w stanie opracować procedury, które w sposób kompleksowy opisywać będą zasady postępowania przy przyjmowaniu zwierząt ze źródeł innych niż zatwierdzone w myśl Dyrektywy Rady 92/65/EWG. Procedury te, dla uniknięcia w przyszłości podobnego zamieszania i utrudnienia w bieżącym funkcjonowaniu poznańskiego ZOO, będą wyznaczały standardy wymagane przepisami prawa. Zarówno Miastu Poznań, jak i Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Poznaniu zależy w pierwszej kolejności na zapewnieniu dobrostanu i zdrowia zwierząt będących pod opieką Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, stąd wypracowanie odpowiednich procedur leży w interesie publicznym - napisał zastępca prezydenta, który ma nadzieje, że w przyszłości nie będzie dochodziło do kolejnych konfliktów pomiędzy ZOO a organami państwa.