Poznań: od poniedziałku deratyzacja w mieście
Dodano środa, 3.05.2017 r., godz. 14.22
W poniedziałek, 8 maja, w Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja. Trutki muszą wyłożyć właściciele nieruchomości, administratorzy oraz dozorcy. Akcja potrwa dwa tygodnie.
Jak wyjaśnia Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu, deratyzacja odbywa się każdego roku i ma na celu zapobieganie powstawania chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez szczury i myszy oraz uporządkowanie terenu nieruchomości.
- Preparaty do zwalczania gryzoni winny być wyłożone przez 14 dni w miejscach ich występowania. W tym czasie pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu skontrolują nadzorowane zakłady żywienia zbiorowego, placówki służby zdrowia i inne obiekty użyteczności publicznej w zakresie przestrzegania obowiązku przeprowadzenia deratyzacji - mówi.
Oprócz trutek, przed którymi trzeba ostrzegać mieszkańców specjalnymi tabliczkami z napisem "UWAGA! Wyłożono trutkę przeciw gryzoniom! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!", administratorzy i właściciele budynków muszą uszczelnić otwory, którymi mogłyby przemieszczać się gryzonie. Po dwóch tygodniach należy usunąć resztki preparatów, a miejsca i pomieszczenia, gdzie przeprowadzono deratyzację, uporządkować.