Reklama
Reklama

Poznań: od poniedziałku deratyzacja w mieście

Szczur biegający w lutym po pl. Wyspiańskiego | fot. Nadia
Szczur biegający w lutym po pl. Wyspiańskiego | fot. Nadia

W poniedziałek, 8 maja, w Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja. Trutki muszą wyłożyć właściciele nieruchomości, administratorzy oraz dozorcy. Akcja potrwa dwa tygodnie.

Jak wyjaśnia Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu, deratyzacja odbywa się każdego roku i ma na celu zapobieganie powstawania chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez szczury i myszy oraz uporządkowanie terenu nieruchomości.
- Preparaty do zwalczania gryzoni winny być wyłożone przez 14 dni w miejscach ich występowania. W tym czasie pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu skontrolują nadzorowane zakłady żywienia zbiorowego, placówki służby zdrowia i inne obiekty użyteczności publicznej w zakresie przestrzegania obowiązku przeprowadzenia deratyzacji - mówi.
Oprócz trutek, przed którymi trzeba ostrzegać mieszkańców specjalnymi tabliczkami z napisem "UWAGA! Wyłożono trutkę przeciw gryzoniom! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!", administratorzy i właściciele budynków muszą uszczelnić otwory, którymi mogłyby przemieszczać się gryzonie. Po dwóch tygodniach należy usunąć resztki preparatów, a miejsca i pomieszczenia, gdzie przeprowadzono deratyzację, uporządkować.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
52.24 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro