Reklama
Reklama

F-16 wylatują z Poznania. Będą pilnować przestrzeni powietrznej państw bałtyckich

Cztery myśliwce F-16 stacjonujące w poznańskich Krzesinach w czwartek wylecą nad Bałtyk. Przez cztery miesiące będą pełnić dyżur bojowy w ramach misji NATO dotyczącej nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Samoloty pożegnano w bazie na terenie Krzesin w środę, ale wylecą z Poznania w czwartek. Służbę nad Bałtykiem rozpoczną 1 maja. Będą patrolować wschodnią granicę sojuszu. To pierwszy raz, gdy polskie F-16 będą latać nad Morzem Bałtyckim. - To misja niezwykle ważna, bo jest to zapewnienie bezpieczeństwa państwa bałtyckich już po raz siódmy. Jest to jednak misja historyczna ze względu na to, że jest realizowana na samolotach typu F16 - mówi generał Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Do końca sierpnia w misji weźmie udział 140 żołnierzy, głównie z Poznania. Samoloty będą patrolować niebo nad Estonią, Litwą i Łotwą przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. To istotne zadanie, bo jest to wschodnia granica sojuszu. - Nie mogę wszystkiego powiedzieć, ale zdarzają się naruszenia przestrzeni powietrznej i po to właśnie tam jesteśmy razem z komponentem hiszpańskim. My stanowimy główną parę dyżurną - mówi ppłk Piotr Ostrouch, dowódca kontyngentu Orlik 7. To Polacy są tu żołnierzami wiodącymi, a tym samym będą odpowiadać za bezpieczeństwo w tym rejonie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
6℃
Poziom opadów:
4.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
0.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro