Reklama
Reklama

Nowe buspasy w mieście: gdzie konkretnie?

Po świętach rozpoczną się konsultacje dotyczące wytyczenia buspasów na ulicach Garbary, Mostowej i Drodze Dębińskiej. Gdzie konkretnie mają się pojawić rozwiązania dla autobusów?

Pierwszy buspas ma się pojawić na ulicy Garbary, na odcinku między ulicą Armii Poznań i skrzyżowaniem z ulicą Strzelecką (tylko na jezdni w kierunku ulicy Królowej Jadwigi). - Zgodnie z założeniem z nowego buspasa na Garbarach będą mogły skorzystać nie tylko autobusy. Będzie on dostępny również dla taksówek, służb komunalnych, rowerzystów, motocyklistów i samochodów, które przewożą minimum 3 osoby. Zostanie udostępniony także dla kierowców innych pojazdów, którzy będą skręcać w prawo na najbliższym skrzyżowaniu - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. Równocześnie ten buspas ma się stać tzw. "drogą życia", po której będą mogły jeździć służby ratunkowe.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA


Drugi buspas zaplanowano na ulicy Droga Dębińska pomiędzy ulicami Jordana i Krzywoustego (jezdnia w kierunku centrum Poznania). W przypadku ulicy Mostowej buspas ma zostać wytyczony na odcinku między ulicami Cegielskiego i Ewangelicką.

- Zarząd Dróg Miejskich planuje także przeprojektować sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic: Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej, i przesunąć przejście dla pieszych przez ul. Królowej Jadwigi. Planowane jest również nowe przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną przy skrzyżowaniu ulic: Krakowskiej i Strzeleckiej -
zapowiada ZDM.

Dokładnie 19 kwietnia, a więc w środę po świętach, rozpoczną się konsultacje w tej sprawie. Będą dotyczyć nie tylko buspasów, ale też kopert dla dostawców na ul. Garbary. W Urzędzie Miasta o 17.00 odbędzie się spotkanie warsztatowe w tej sprawie. Na koniec kwietnia zaplanowano sondaż w punktach konsultacyjnych dotyczący planowanych zmian, a w maju ma się odbyć spotkanie podsumowujące konsultacje.

Już teraz trwa natomiast budowa nowego buspasa na ulicy Warszawskiej. Powstaje na jezdni w kierunku ronda Śródka - zaczynać się będzie około 150 metrów za skrzyżowaniem z ul. Krańcową (gdzie zaczynają się trzy pasy ruchu), a skończy się przy skrzyżowaniu z ul. Świętego Michała. Po buspasie będą mogły jeździć nie tylko autobusy, ale też straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe, motocykle. Z tego pasa ruchu będzie też można skręcać w prawo. Prace mają potrwać do 4 maja.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
13.27 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro