Reklama

Chcą uspokoić ruch na Wildzie: wiele ulic jednokierunkowych, dodatkowe miejsca do parkowania

Do naszej redakcji zwrócił się jeden z mieszkańców Wildy, który jest zaniepokojony planami związanymi z uspokojeniem ruchu w tej dzielnicy Poznania. Rada Osiedla Wilda właśnie opublikowała koncepcję zmian.

- Dostaliśmy od Rady Osiedla Wilda informację o uspokojeniu ruchu w centrum dzielnicy. Co z niej wynika? Będzie mniej miejsc parkingowych, kontrapasy rowerowe, większość ulic będzie jednokierunkowych, zamkną przejazd ulicą 28 czerwca 1956 roku przy Rynku Wildeckim, ulica Górna Wilda oraz Wierzbięcice będą jednokierunkowe. Problem jest taki, że obecnie jest strasznie mało miejsc parkingowych na Wildzie, po tych zmianach będzie ich o wiele mniej, tak jak działo się to na Świętym Marcinie. Zwracam się z apelem do wszystkich mieszkańców Wildy o wyrażenie sprzeciwu wobec tego wspaniałego projektu, jestem za paroma zmianami, np. za utworzeniem ścieżki rowerowej, ale przebudowa wszystkich ulic na Wildzie na drogi jednokierunkowe, zmniejszenie liczby miejsc parkingowych w dzielnicy jednak bardziej zamieszkałej niż ścisłe centrum miasta, spotka się z bardzo stanowczym protestem zmotoryzowanych mieszkańców - pisze nasz czytelnik. - Podejrzewam, że starsi mieszkańcy miasta, którzy nie mają aut zapewne chcieliby pozamykać wszystkie ulice, by rosło więcej drzew na Wildzie, ale takie egoistyczne spojrzenie na problem z pewnością nie znajdzie ogólnego poparcia. Oj będzie się działo - dodaje.

Dorota Bonk-Hammermeister z Rady Osiedla Wilda wyjaśnia, że wariantów wprowadzenia zmian jest kilka. - Pierwszy wariant zakłada najmniejsze zmiany, a czwarty jest najbardziej rozszerzony - mówi. Pierwszy wariant zakłada przekształcenie w jednokierunkowe trasy (w całości lub częściowo) ulic Kosińskiego, Prądzyńskiego, Sikorskiego, Umińskiego, Czarnieckiego, Przemysłowej, Niedziałkowskiego, Krzyżowej, Chłapowskiego, Roboczej. - Udałoby się w ten sposób ograniczyć ruch przejazdowy po ulicach, uspokoiłoby się ruch na ulicach o charakterze lokalnym, poszerzone zostałyby chodniki, a także wygospodarowane byłyby dodatkowe miejsca parkingowe - nawet około 135 - mówi.

Drugi wariant miałby zostać rozszerzony o wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Górna Wilda (między Wierzbięcicami i Dolną Wildą) w kierunku północnym, a dodatkowo miałoby się tutaj pojawić "esowanie" (jezdnia na przemian po prawej i lewej stronie torowiska). Dzięki temu na Górnej Wildzie powstałyby dodatkowe miejsca parkingowe, a poza tym tramwaje nie byłyby tutaj blokowane przez źle zaparkowane auta.

Wariant trzeci zakłada kolejne rozszerzenie poprzednich propozycji - poza zmianami z opcji I i II pojawiają się dodatkowe - zmiana ul. Wierzbięcice w jednokierunkową z ruchem w kierunku południowym i "esowanie". W tym przypadku ponownie pojawiłoby się więcej miejsc parkingowych, a także np. możliwość zasadzenia drzew na Wierzbięcicach.

Najbardziej rozbudowany wariant - czwarty - zakłada dodatkowo zamknięcie przejazdu ul. 28 Czerwca 1956 na wysokości Rynku Wildeckiego. - Mamy świadomość, że ostatnia opcja jest mało realna, ale jest to nawiązanie do tego, co robi się na zachodzie Europy - przyznaje Bonk-Hammermeister.

Po co w ogóle wprowadzać zmiany na Wildzie? - Przede wszystkim przez ogromne problemy z parkowaniem, jakie w tej chwili mają miejsce. Warianty zostały przygotowane we współpracy z Politechniką Poznańską, prace trwały rok, przeprowadzono wiele badań w tej sprawie. Chcemy, by był to dobry materiał wyjściowy do dyskusji na ten temat. Jednym z nadrzędnych celów było to, by w ramach zmian nie ubyło miejsc parkingowych, a przeciwnie - by jak najwięcej dodatkowych mogło powstać. Mieszkańcy muszą mieć jednak świadomość, że jeśli na Wildzie miałaby powstać Strefa Płatnego Parkowania, wtedy sytuacja parkingowa się zmieni, bo miejsca w SPP muszą być wyznaczone zgodnie z określonymi regułami - zauważa.

26 kwietnia o godz.17.00 w auli Zespołu Szkół Gimnazjalno-Zawodowych nr 42 przy ul. św. Jerzego 6/10 odbędzie się spotkanie z mieszkańcami w sprawie planowanych zmian. - To nie jest tak, że już teraz będziemy decydować o tym, który wariant ma być realizowany. Zmiany kosztowałyby dziesiątki milionów złotych, Rady Osiedla nie stać na ich wprowadzenie. Jest to więc plan na przyszłe lata, który pokazuje w jakim kierunku miałaby się rozwijać Wilda. Koncepcja dostępna jest na naszej stronie internetowej (TUTAJ - można wysyłać opinie mailowo), a także w gazetce, której 15 tysięcy sztuk trafia obecnie do mieszkańców Wildy - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
69.10 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro