Reklama
Reklama

Nieprawidłowości w KOD: "aby liderzy opozycji mogli wejść na scenę podczas manifestacji musieli zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych"

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Kolejne problemy Komitetu Obrony Demokracji. Działacze tej organizacji ujawniają nieprawidłowości związane m.in. z rozliczaniem zbiórek.

W styczniu media ujawniły aferę związaną z fakturami wystawianymi przez Mateusza Kijowskiego. Teraz portal Onet.pl podaje, że jeszcze większą burzę w KOD wywołała kwestia nieprawidłowości przy rozliczaniu zbiórek i kwest publicznych.

Od listopada 2016 roku do stycznia 2017 na Mazowszu zebrano łącznie prawie 230 tysięcy złotych. Organizacja przechowuje pieniądze w sejfie znajdującym się w jednym z mieszkań na terenie Warszawy. Według Onet.pl brakuje w nim 19 protokołów kwest i ok. 9500 zł. Anonimowi członkowie KOD podkreślają, że tylko ich zdecydowane interwencje spowodowały, że braki nie są wyższe.

Klucz do sejfu ma tylko Piotr Wieczorek, najbliższy współpracownik Kijowskiego. Odpiera on zarzuty i twierdzi, że "istnieje przypuszczenie, że brakuje w kasie ośmiu tysięcy złotych, ale nie jest ono poparte dowodami". Dodał, że jeśli brak środków zostanie udowodniony, to pokryje różnicę z prywatnych pieniędzy.

Jeden z członków zarządu KOD podkreśla, że władze organizacji bezskutecznie starały się wyjaśnić kwestię brakujących pieniędzy. - W związku z tym składamy wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa - zapowiedział.

Wątpliwości budzą także organizowane przez KOD wydarzenia. Przy okazji wydarzeń z 11 listopada ubiegłego roku Wieczorek miał zmieścić się w budżecie 25 tys. zł, ostatecznie wydał ok. 100 tys. zł.

Co ciekawe, firma zapewniająca tego dnia obsługę techniczną wystawiła faktury nie tylko KOD, ale także Sojuszowi Lewicy Demokratycznej i Platformie Obywatelskiej. - Nieoficjalnie Piotr Wieczorek przyznawał w rozmowach, że aby politycy mogli wejść na scenę, muszą zapłacić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w zależności od wielkości imprezy. Myśleliśmy na początku, że to żart, ale gdy zobaczyliśmy te faktury, zrozumieliśmy, że tak właśnie mogło być - powiedział Onet.pl jeden z działaczy KOD. Przedstawiciele obu partii zaprzeczyli tego typu tezom.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
21.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro