Reklama
Reklama

Rowerzyści w Poznaniu i powiecie: 511 zdarzeń w 2016 roku, w tym trzy śmiertelne wypadki

Śmiertelny wypadek z udziałem rowerzysty w Szreniawie z 2016 roku | fot. OSP Luboń
Śmiertelny wypadek z udziałem rowerzysty w Szreniawie z 2016 roku | fot. OSP Luboń

Poznańska Masa Krytyczna przygotowała analizę dotyczącą wypadków drogowych z udziałem rowerzystów w Poznaniu i powiecie poznańskim za 2016 rok.

Dane za 2016 rok pochodzą z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu. Wynika z nich, że w ubiegłym roku w powiecie i Poznaniu rowerzyści brali udział w 511 zdarzeniach drogowych, z czego 20% było wypadkami (ranna co najmniej jedna osoba). - Mimo tego, że w powiecie ziemskim odnotowano ponad 3 razy mniej zdarzeń niż w mieście, większy był udział wypadków, czyli sytuacji, gdy została poszkodowana co najmniej jedna osoba (23% wobec 19% w Poznaniu). Łącznie w 2016 roku w wypadkach z udziałem rowerzystów zginęły trzy osoby i byli to wyłącznie rowerzyści (w dwóch przypadkach z winy innej osoby), ranne zostały w sumie 102 osoby, z czego 80 osób w mieście i 28 osób na obszarze powiatu ziemskiego - czytamy w raporcie przygotowanym przez Poznańską Masę Krytyczną.

W samym Poznaniu zdarzeń z udziałem rowerzystów było 391 (19% wypadki). To więcej o około 13% niż w 2015 roku. Jak zauważają autorzy raportu, wzrost może wynikać m.in. ze zwiększonego ruchu rowerowego spowodowanego popularnością roweru miejskiego. Co istotne, w każdym miesiącu roku policja odnotowywała zdarzenia z udziałem rowerzystów, a to oznacza, że rower popularny jest również zimą.

- W Poznaniu od kwietnia do listopada odnotowano kilkukrotnie większą liczbę zdarzeń niż w miesiącach zimowych, a szczyt w 2016 roku przypadł na maj, kiedy miało miejsce 1/6 zdarzeń, kolejne miesiące to sierpień, czerwiec, lipiec, wrzesień. W maju zgłoszono także najwięcej kolizji, z kolei w wypadki najbardziej obfitowały czerwiec, sierpień i lipiec, w których też najwięcej osób zostało poszkodowanych - te trzy miesiące razem dały prawie połowę (46%) poszkodowanych w 2016 roku.

Gdzie w Poznaniu najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem rowerzystów? Numerem jeden jest ulica Bukowska, a drugim Grunwaldzka. Kolejne są Bułgarska, Jana Pawła II, Al. Solidarności, Dąbrowskiego, Dolna Wilda i Naramowicka. Najniebezpieczniejszą ulicą w ubiegłym roku dla rowerzystów była jednak Al. Solidarności, gdzie 4 na 8 odnotowanych zdarzeń to wypadki.

Zdaniem Poznańskiej Masy Krytycznej z raportu wynika, że konieczna jest poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach, na których stosunkowo często dochodzi do kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów. - Podobnie jak w statystykach krajowych, najczęstszą przyczyną zdarzenia drogowego - zarówno wśród rowerzystów, jak i u innych sprawców - jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu - czytamy w raporcie.

Cały raport dostępny jest TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
120.37 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro