Reklama
Reklama

Seks oralny z figurką Jana Pawła II w spektaklu. Episkopat oburzony, a poseł PiS składa donos do prokuratury

fot. Magda Hueckel/Teatr Powszechny
fot. Magda Hueckel/Teatr Powszechny

Spektakl na motywach sztuki Stanisława Wyspiańskiego został wystawiony w warszawskim Teatrze Powszechnym. Skandal wybuchł jednak po opublikowaniu fragmentów spektaklu na antenie TVP Info.

Spektakl, którego premiera odbyła się w warszawskim Teatrze Powszechnym, bazuje na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego, a jego reżyserem jest chorwat Oliver Frljić -W momencie, w którym związek Kościoła i państwa wydaje się nierozerwalny, a władza organów kościelnych próbuje wpłynąć na funkcjonowanie świeckich instytucji oraz na decyzje jednostek, twórcy spektaklu sprawdzają, czy opór wobec tych mechanizmów jest jeszcze możliwy - czytamy w opisie spektaklu na stronie teatru.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Premiera spektaklu cieszyła się dużym zainteresowaniem, a skandal wybuchł dopiero po publikacji fragmentu spektaklu na antenie TVP Info. W upublicznionym fragmencie można zobaczyć między innymi seks oralny aktorki z figurką Jana Pawła II, podcieranie się flagą Watykanu czy ścinanie krzyża stojącego na scenie piłą mechaniczną. Sprawa oburzyła posła PiS Dominika Tarczyńskiego, który spektaklu nie widział, ale zamierza złożyć doniesienie o obrazie uczuć religijnych. Zareagował też episkopat, który wydał komunikat. Przedstawiciele kościoła twierdzą, że doszło do bluźnierstwa, a odpowiedzią wierzących powinna być modlitwa w myśl słów "Zło dobrem zwyciężaj!".

Odmienne zdanie mają osoby na co dzień zajmujące się sztuką. Dziennikarz telewizji Polsat zajmujący się kulturą mówi, że sztuka jest genialna, a premierowy pokaz zakończył się owacjami na stojąco. Pytany o zarzut bluźnierstwa stwierdza - Trudno to jednoznacznie wyjaśnić. Jest to brutalna wypowiedź polityczna teatru, ale to jest fikcja - powiedział na antenie Polsat News Maciej Ulewicz.

Teatr nie komentuje kontrowersji, ale zapowiada podjęcie działań prawnych wobec TVP Info, która z naruszeniem praw autorskich rozpowszechniła video z fragmentami spektaklu Klątwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
26℃
13℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro