Reklama
Reklama

Gimnazjum chce się przekształcić w liceum. Urzędnicy "nie widzą potrzeby" tworzenia nowego LO

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Reforma edukacji zbliża się wielkimi krokami. Z decyzją miasta nie zgadzają się nauczyciele i rodzice uczniów Gimnazjum nr 58. Ich zdaniem szkoła powinna zostać przekształcona w liceum z oddziałami dwujęzycznymi. Urzędnicy mają jednak inny pomysł.

O sprawie poinformowali nas nauczyciele i rodzice gimnazjalistów z Gimnazjum nr 58 przy ulicy Małoszyńskiej. - Przedstawiciele rodziców i dyrektor gimnazjum proponują, aby na bazie tej jednej z najlepszych w Poznaniu kadry nauczycielskiej, utworzyć liceum ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi (j. angielski) - tłumaczą. Zebrano kilkaset podpisów wyrażających wsparcie dla działań rodziców.

- Miasto uparcie chce zmarnować taki potencjał. Poznańskie licea rokrocznie nie znajdują się w ogólnopolskiej czołówce rankingów szkół średnich. A te, które są najwyżej to zazwyczaj właśnie placówki z oddziałami dwujęzycznymi. Gdy jest szansa, aby kadra, która wypuściła już 146 laureatów i finalistów olimpiad, 58 laureatów nagrody Prezydenta Miasta Poznania, stworzyła dobre liceum, gdy jest możliwość wskazania budynku, w którym mogłoby się mieścić, to rodzice nie widzą argumentów przeciwko temu pomysłowi - dodają.

Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta przyznaje, że przebieg reformy oświaty w naszym mieście był bardzo dokładnie analizowany. - Wszystkie zmiany, jakie niesie ze sobą reforma oświaty, w tym tworzenie nowej siatki szkół w Poznaniu, poprzedzone były staranną analizą sytuacji demograficznej, a także analizą infrastruktury szkół i placówek oświatowych. Faktem niezaprzeczalnym jest to, że ostatnio spada liczba oddziałów w szkołach typu liceum ogólnokształcące, także w wyniku naszych działań, mających zachęcić młodzież gimnazjalną do wyboru technikum lub szkoły zawodowej jako ścieżki swej kariery edukacyjnej - mówi. - W związku z tym Wydział Oświaty nie widzi potrzeby organizowania nowego liceum w mieście. Utworzenie w Szkole Podstawowej nr 54 klas dwujęzycznych - a takie rozwiązanie planuje Wydział Oświaty - nie pozwoli zaprzepaścić tradycji i możliwości wypracowanych przez kadrę Gimnazjum nr 58, jak się obawiają rodzice. Chcemy zagwarantować ciągłość nauczania na wysokim poziomie, z uwzględnieniem języków obcych w SP 54 tak, aby na zmianach, jakie niesie ze sobą reforma, nikt nie ucierpiał, a poziom nauczania pozostał tak wysoki, jaki był w Gimnazjum nr 58 - dodaje.

Nauczyciele i rodzice uczniów zapowiadają, że nie poddadzą się w walce o liceum. Chodzi nie tylko o wysoki poziom nauczania uczniów, ale też o przyszłość nauczycieli dziś pracujących w Gimnazjum nr 58 - wielu z nich obawia się, że po połączeniu ze szkołą podstawową stracą pracę. We wtorek, podczas sesji Rady Miasta, przedstawiciele szkoły pojawią się w Urzędzie Miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
16.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro