Archeolodzy wracają na plac Kolegiacki. Będą badania w nowych miejscach
Badania archeologiczne na placu Kolegiackim rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku. Naukowcy odkryli między innymi relikty dawnej wieży kolegiaty oraz siedemset artefaktów z różnych okresów.
W przeszłości na dzisiejszym placu Kolegiackim stała kolegiata, której wieża była najwyższym budynkiem w mieście. Kolegiata została rozebrana na początku XIX wieku, a do dziś zachowała się niewiele informacji na jej temat. Stan wiedzy mają poprawić trwające badania archeologiczne. Już dziś wiadomo, że udało się odkryć relikty dawnej wieży kolegiaty - Znaleźliśmy mury, które wiążemy ze stojącą tutaj przez kilka stuleci kolegiatą. Mamy do czynienia z fundamentami prawdopodobnie części wieżowej. Wieża została rozebrana jako ostatnia w 1802 roku i nie mamy żadnych informacji o tym, by po tej dacie na placu działo się cokolwiek budowlanego. Nie powinniśmy więc spodziewać się tutaj resztek architektury późniejszej - wyjaśniał na naszych łamach dr Marcin Ignaczak z Instytutu Prahistorii UAM.
Archeolodzy natrafili również na dobrze zachowane fragmenty dawnej posadzki oraz zachowane pod nią groby, w których chowano dawne elity Poznania. Wśród odnalezionych pochówków najciekawszy jest szkielet mężczyzny ze śladami trepanacji czaszki oraz szkielet dziecka, który wstępnie datowany jest na XIV wiek. Oprócz tego z ziemi wydobyto ponad 700 artefaktów z różnych okresów, wśród nich są między innymi monety, medaliki i wiele innych.
Już dziś wiadomo, że badania będą kontynuowane wiosną -Badania mają rozpocząć się, gdy pozwoli na to temperatura na zewnątrz i potrwają do lata. Nie zmieni to terminu rozpoczęcia modernizacji placu, który jest planowany na jesień tego roku - powiedział w rozmowie z Głosem Wielkopolskim Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Wiadomo już, że archeolodzy będą pracować w dwóch nowych lokalizacjach w południowej części placu.