Reklama
Reklama

Kościół i Skarb Państwa w czwartek podpiszą ugodę w sprawie wielomilionowego odszkodowania za grunty nad Jeziorem Maltańskim

W czwartek ma się zakończyć wieloletni spór o grunty położone nad Jeziorem Maltańskim.

Na 15.30 zapowiedziano konferencję prasową w Kurii Metropolitalnej na temat spraw majątkowych parafii św. Jana Jerozolimskiego funkcjonującej w rejonie Jeziora Maltańskiego. Wcześniej w Sądzie Okręgowym odbędzie się rozprawa, podczas której strony mają ogłosić, że doszły do porozumienia, a tym samym podpisana zostanie ugoda. Obecnie strony oficjalnie nie potwierdzają, że ugoda dojdzie do skutku, bo jak zaznaczają - dopiero po podpisaniu dokumentów będzie można mówić o szczegółach.

Przypomnijmy, że proces w sprawie kościelnych roszczeń dotyczących nieruchomości położonych nad Jeziorem Maltańskim rozpoczął się w 2005 roku i toczył się przeciwko Skarbowi Państwa, Agencji Nieruchomości Rolnych i Miastu Poznań. 12 lat temu parafia św. Jana Jerozolimskiego żądała za sporny majątek 5 mln zł. Okazało się, że parafia może dostać znacznie więcej pieniędzy - sądowy biegły wycenił wartość gruntów na blisko 100 milionów złotych.

W kolejnych latach sąd zasądził parafii odszkodowanie w wysokości ponad 75,5 mln zł, a także nakazał oddanie parafii działek o wartości około 20 mln złotych. Sąd Apelacyjny wyrok uchylił. Dwa lata temu Sąd Okręgowy znowu zajął się sprawą - nakazał wypłacenie parafii 77 mln zł odszkodowania, ale zwolnił miasto z obowiązku wydania parafii zamiennych nieruchomości. Sprawa znowu trafiła do Sądu Apelacyjnego, który w 2016 roku uznał, że konieczna jest ponowna wycena gruntów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
1℃
-2℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
45.82 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro