Reklama
Reklama

Toksyczne odpady przy ul. Św. Michała: jest przetarg na ich usunięcie i utylizację

fot. UMP
fot. UMP

Ogłoszono przetarg na wybór firmy, która zajmie się usunięciem i utylizacją toksycznych odpadów zalegających w magazynie przy ul. Św. Michała. Firma, która nielegalnie składowała tu substancje już nie istnieje i nie poczuwa się do utylizacji odpadów.

O sprawie odpadów z ul. Św. Michała pisaliśmy już wiosną i latem ubiegłego roku. Wiosną planowano, że w czerwcu miasto opróżni magazyny. Podejrzewano wtedy, że prace będą kosztować około 5 mln złotych. Po kilku tygodniach kwota jednak wzrosła do nawet 9 mln złotych. Podkreślano, że pieniądze na ten cel muszą zostać wpisane do budżetu miasta i wtedy konieczne będzie ogłoszenie przetargu.

Dziś przetarg jest już ogłoszony. Specjalistyczne firmy zajmujące się usuwaniem i utylizacją toksycznych odpadów mogą składać swoje oferty do 21 lutego. Wykonawca będzie mieć czas do października 2018 roku na zakończenie robót, które zostaną podzielone na etapy. - Pierwszy obejmuje usunięcie i wywiezienie z magazynu przy ul. Św. Michała 100 wszystkich odpadów do miejsca przetworzenia. Te prace mają zostać wykonane w terminie nie dłuższym niż osiem miesięcy od momentu przekazania wykonawcy kluczy do magazynu - wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Miasta. Następnie, do 30 listopada, przetworzona ma zostać co najmniej połowa odpadów. Jeśli pieniądze zarezerwowane na ten cel w budżecie miasta wystarczą - być może uda się przetworzyć więcej odpadów. Jeśli nie - prace będą kontynuowane w 2018 roku.

Przypomnijmy, że firma Awinion, która nielegalnie składowała substancje w magazynie przy ul. Św. Michała, już nie istnieje i mimo nakładanych na nią kar pieniężnych i upomnień - nie poczuwa się do wykonania pracy. Miasto zapłaci za usunięcie odpadów, a później będzie próbować odzyskać pieniądze od firmy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
18℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro