Reklama

Kolejny poseł PiS ma problem ze swoją przeszłością. Służył w jednostce, która pacyfikowała strajk stoczniowców

fot. leonardkrasulski.pl
fot. leonardkrasulski.pl

W ostatnim czasie głośno było o problemach Stanisława Piotrowicza, który jako prokurator oskarżał opozycjonistów w stanie wojennym. Teraz problem ma Leonard Krasulski, który w 1970 roku służył w jednostce pacyfikującej protest w Stoczni Gdańskiej.

Z oficjalnego życiorysu Leonarda Krasulskiego wynika, że w latach siedemdziesiątych "aktywnie uczestniczył w wiecach i demonstracjach w Stoczni Gdańskiej i Trójmieście". Na czym polegała aktywność posła sprawdzili dziennikarze dziennika Fakt, którzy dotarli do dokumentów zgromadzonych w IPN.

Okazuje się, że od lipca 1970 Leonard Krasulski był żołnierzem zawodowym, a służył w 1. Warszawskim Pułku Czołgów z Elbląga, który w grudniu 1970 roku pacyfikował protesty strajkujących stoczniowców. Leonard Krasulski przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że jego jednostka brała udział w tych wydarzeniach, ale on sam odmówił wyjazdu i pozostał w koszarach. W taką wersję wydarzeń nie wierzą historycy - Taki ktoś błyskawicznie straciłby pracę i zostałoby to odnotowane w jego aktach. Dla mnie to brzmi jak bujda z chrzanem! - mówi w rozmowie z dziennikiem prof. Antoni Dudek, historyk. Leonard Krasulski nie tylko nie poniósł żadnych konsekwencji, ale do 1976 roku służył w Ludowym Wojsku Polskim.

W działalność opozycyjną poseł PiS zaangażował się dopiero w 1981 roku, a w 1989 pomógł Jarosławowi Kaczyńskiemu w zdobyciu mandatu senatora z Elbląga. Dziś jest mało znanym, ale ważnym członkiem władz PiS. Partia do tej pory nie skomentowała doniesień dziennikarzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
73.05 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro