Reklama
Reklama

Sejm uczcił kolejną rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Z inicjatywy poznańskiego posła Bartłomieja Wróblewskiego Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Inicjatorem i autorem tekstu uchwały był poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróbleski, a została ona przyjęta przez aklamację. Tekst przyjętej uchwały brzmi następująco:

"Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 roku to wyjątkowe wydarzenie na tle polskich zrywów narodowych. Jego sukces przyniósł wolność Wielkopolanom oraz przyczynił się do utrwalenia niepodległości i ustalenia zachodniej granicy Rzeczypospolitej odradzającej się po 123 latach niewoli.

Wybuch powstania poprzedziły wielomiesięczne zabiegi polityczne oraz przygotowania organizacyjne i militarne społeczeństwa polskiego w zaborze pruskim. Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w dniu 26 grudnia 1918 r. spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem polskich mieszkańców miasta. Nazajutrz wybuchły walki, które w krótkim czasie doprowadziły do oswobodzenia niemal całego Poznańskiego. Powszechny, ludowy zryw miał swe oparcie w doskonałej organizacji polskiego społeczeństwa, sprawności władz cywilnych i wojskowych, solidarnej współpracy wszystkich grup społecznych. Na czele polskiego ruchu stanął Komisariat Naczelnej Rady Ludowej, w skład którego wchodzili m. in. Ks. Stanisław Adamski i Wojciech Korfanty. Wojskami powstańczymi dowodził mjr. Stanisław Taczak, a następnie gen. Józef Dowbor-Muśnicki, organizator Armii Wielkopolskiej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego przypomina o dojrzałości politycznej i poświęceniu Polaków. Ofiarna walka podjęta dla Niepodległej godna jest upamiętnienia. Chwała Zwycięzcom!

Uzasadnienie

Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 roku było zbrojnym wystąpieniem Polaków przeciw władzom pruskim. Ten zwycięski zryw należy do najważniejszych polskich sukcesów militarnych i politycznych w XX wieku. Powstanie Wielkopolskie objęło obszar Poznańskiego i doprowadziło do oswobodzenia jego większej części, co było ważnym argumentem na konferencji pokojowej w Paryżu pociągając za sobą przyłączenie tych terenów do odradzającego się Państwa Polskiego.

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej jest wyrazem szacunku wobec odwagi i poświęcenia powstańców, z których około 2000 poniosło śmierć. Jest także przypomnieniem i upamiętnieniem zmysłu politycznego organizatorów powstania i realistycznego wykorzystania okoliczności dla sprawy polskiej".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro