Reklama

Koniec osiedla kontenerów socjalnych przy Średzkiej

fot. Jacek Trubłajewicz / archiwum
fot. Jacek Trubłajewicz / archiwum

W ostatnich dniach z osiedla kontenerów socjalnych przy ulicy Średzkiej wyprowadzili się ostatni lokatorzy. Osiedle stąd zniknie. Kontenery mają mieć inne przeznaczenie.

10 kontenerów socjalnych ustawiono na terenie przy ulicy Średzkiej w 2011 roku. Po kilku miesiącach wprowadzili się do nich pierwsi trudni lokatorzy. W każdym znajdowała się mała łazienka i pokój, w którym wygospodarowano miejsce na zlew. Z założenia do kontenerów trafiały osoby utrudniające życie pozostałym mieszkańcom budynków, w których zajmowały lokale. Byli to samotni mężczyźni.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Kontenery socjalne od momentu podjęcia przez miasto decyzji o ich zakupie budziły kontrowersje wśród poznaniaków. Wielokrotnie zmieniano lokalizację, w której miałoby powstać osiedle z nich złożone. Problemem byli zawsze okoliczni mieszkańcy, którzy nie chcieli godzić się na sąsiedztwo "trudnych lokatorów". O to, by w Poznaniu nie powstało "getto" (bo tak nazywają osiedle anarchiści) walczył też Rozbrat i działacze społeczni. Negatywnie o pomyśle wypowiadali się przedstawiciele Fundacji Barka.

Ponad rok temu stało się jasne, że kontenerowe osiedle przestanie istnieć - był to efekt porozumienia podpisanego przez prezydenta Jaśkowiaka i szefów klubów PO i SLD (Zjednoczonej Lewicy) w ramach koalicji. Planowano, że ostatni lokatorzy wyprowadzą się z kontenerów w 2017 roku, ale udało się to zrobić wcześniej.

- Miło mi poinformować, że zgodnie z przyjętym zobowiązaniem, z poznańskiej mapy wstydu zniknęło osiedle blaszanych kontenerów socjalnych przy ul. Średzkiej. W ostatnich dniach wyprowadziliśmy z tego miejsca ostatnich lokatorów, a same kontenery zostaną wykorzystane na cele kulturalne i społeczne - zapowiada Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Tak wyglądały mieszkania w kontenerach:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro